Jak powinna wyglądać szkoła Twoich marzeń? Nie należy szukać czegoś, co ma się właściwie „pod nosem”. Odpowiedź jest prosta. Właśnie taką szkołę znajdziesz na Kościuszki 29. To I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Olecku.
— Nauka w szkole, do której chciałbym uczęszczać, wyglądałaby zupełnie inaczej. Po pierwsze, lekcje zaczynałyby się dopiero o godzinie 10:00, aby każdy mógł się dobrze wyspać. Ponadto, codziennie byłyby tylko 3 lekcje, a rok szkolny trwałby 6 miesięcy. Chciałabym, by nauczyciele stawiali same dobre oceny i nie zadawali pracy domowej. Marzę o organizacji większej ilości wycieczek, ciekawych zajęć rozwijających zainteresowania… Żebym w końcu mogła poczuć domową atmosferę, spotkać przyjaznych, życzliwych ludzi… Do takiej szkoły na pewno chodziłabym z chęcią.
Tak może rozpoczynać się niejedna wypowiedź uczniów zapytanych o to: Jak powinna wyglądać szkoła Twoich marzeń?. Nie należy szukać czegoś, co ma się właściwie „pod nosem”. Odpowiedź jest prosta. Właśnie taką szkołę znajdziesz na Kościuszki 29. To I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Olecku. Może lekcje nie rozpoczynają się o 10.00, a rok szkolny nie trwa sześciu miesięcy, ale to placówka hołdująca najwyższym wartościom. Szkoła z długą tradycją, zapewniająca nie tylko bardzo dobre wykształcenie, ale też dająca dobry start w dorosłe życie.
Dowodem na to są liczne imprezy, uroczystości, apele, w których uczniowie wykazują się ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością. Poświęcają swój wolny czas, by ćwiczyć układy choreograficzne na otrzęsiny czy uczą się piosenek w językach obcych na coroczne występy bożonarodzeniowe. Warto wspomnieć, iż tradycją stało się wystawianie właśnie przez uczniów I LO corocznych przedstawień. Jesteśmy znani m.in. z „Tanga”, „Fernando”, „Studium w pluszowym misiu” czy „Moralności pani Dulskiej”. Te i inne nasze przedsięwzięcia można wspominać dzięki szkolnemu kanałowi Youtube czy oficjalnej stronie szkoły www.lo.olecko.plTUTAJ. Jest to dla nich ogromnym wyzwaniem, ale i przyjemnością oraz nagrodą. To właśnie wtedy niektórzy, do tej pory zamknięci w sobie, niedoceniani, otwierają się na innych i mogą w końcu pokazać swoje ukryte talenty i mocne strony. Dlatego I LO to szkoła, która stwarza perspektywy na przyszłość nawet uczniom o skrytym usposobieniu.
Nie zamykamy się na innych. Razem z uczniami służymy pomocą w przygotowaniu licznych inicjatyw w środowisku lokalnym takich, jak: Szlachetna Paczka, Koncert Pieśni Patriotycznych, Orszak Trzech Króli, Fundacja Cztery Łapy Adoptuj Psa. Włączamy się także w zbiórki czy to materialne, czy pieniężne. Ostatnio adoptowaliśmy na odległość Misie Koala, wsparliśmy rodziny, które w wyniku pożarów straciły dach nad głową. Zorganizowaliśmy wspólnie z uczniami oraz rodzicami akcję „100 paczek na 100-lecie niepodległości”. By wesprzeć naszych podopiecznych, założyliśmy w naszej szkole „skrzynkę zaufania”, za pośrednictwem której każdy uczeń może zgłaszać sformułowane pisemnie wnioski i uwagi. Procedura funkcjonowania „skrzynki zaufania” jest uczniom znana, zapewnia dyskrecję w sprawach osobistych, jak również daje możliwość przedyskutowania uczniowskich problemów i propozycji.
Warto zwrócić uwagę na to, iż Dyrekcja wraz Radą Pedagogiczną wychodzą naprzeciw propozycjom Samorządu Uczniowskiego. Jedną z nich było utworzenie miejsca, gdzie podczas przerw będą mogli się spotkać i spędzić razem czas. Wtedy to właśnie pojawił się pomysł utworzenia kawiarenki przy funkcjonującym już od dawna sklepiku szkolnym. Chcieliśmy stworzyć uczniom miejsce, w którym będą mogli odpocząć w oczekiwaniu na dodatkowe zajęcia. W przerwach między lekcjami mogą zrelaksować się w przyjaznym dla oka otoczeniu, skorzystać z aneksu kuchennego. To nie jedyne takie miejsce, właściwie w całej szkole są piękne, miękkie fotele i kanapy ozdobione kolorowymi poduchami. Wszystko to plus piękne dekoracje kwiatowe tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.
Warto podkreślić, iż szkoła współpracuje z dwiema uczelniami wyższymi. Są to Politechnika Białostocka i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogą poczuć się jak studenci, zasiadając w aulach wykładowych czy biorąc udział w zajęciach laboratoryjnych. Perspektywy, jakie otwierają się przed nimi z uwagi na te kontakty, to przed wszystkim uczestnictwo w licznych konkursach, olimpiadach, a co za tym idzie, zdobywanie już w młodszej klasie indeksów na wyższe uczelnie. Tym osiągnięciom towarzyszy także opieka tutorska naszych nauczycieli, którzy jako jedyni w województwie warmińsko-mazurskim posiadają certyfikaty Collegium Wratislaviense.
Stawiając na mocne strony ucznia, Rada Pedagogiczna stara się je rozwijać i umacniać poczucie wartości każdego z nich. Wśród naszych absolwentów a także grona uczniowskiego są liczni laureaci konkursów z różnych dziedzin. Zawsze chętni do działania, empatyczni, kreatywni a do tego wysportowani i pragnący utrzymywać kondycję. Niejednokrotnie nasi uczniowie stawali na najwyższym stopniu i zbierali laury Mistrzów Województwa w różnych dyscyplinach. Nic dziwnego. Sprzyja temu doskonale przygotowana baza sportowa: nowe boisko szkolne, odnowiona sala gimnastyczna czy dwie siłownie (stacjonarna i plenerowa). Z tych wszystkich obiektów bardzo chętnie korzystają uczniowie w trakcie i poza programowymi zajęciami, doskonaląc swoją formę na kolejne zmagania.
Niewątpliwym atutem naszej placówki jest wysoki wynik zdawalności egzaminów maturalnych. Możemy porównywać się z najlepszymi w województwie!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS