A A+ A++

Badania na rzecz rozwoju i doskonalenia to obszary, w które Budimex angażuje się od lat. Od marca firma zaangażowana jest w opracowanie innowacyjnej metody samonaprawiającej się drogi, która znacząco zwiększy wytrzymałość polskich nawierzchni i zapewni kierowcom jeszcze większy komfort podróżowania.

Głównym założeniem projektu jest opracowanie przełomowej technologii wytwarzania inteligentnego dodatku do asfaltu, aktywowanego w momencie pojawienia się uszkodzeń w strukturze nawierzchni. Jego zadaniem będzie zatrzymywanie rozwoju mikropęknięć w mieszance mineralno-asfaltowej, co w efekcie zahamuje powstawanie większych problemów. Mowa m.in. o makropęknięciach pojawiających się naturalnie i wywołanych ruchem pojazdów oraz zmianami temperatury. Opracowywana w ramach współpracy Budimexu z Politechniką Warszawską innowacyjna metoda opiera się na działaniu tzw. mikrokapsułek, które pozwolą na znaczne zwiększenie trwałości oraz eksploatacji budowanych dróg.

– Technologia samonaprawiającej się drogi jest w skali ogólnopolskiej rozwiązaniem innowacyjnym i pionierskim. To ważny projekt z perspektywy mechanicznej degradacji nawierzchni. Mikrokapsułki, nad którymi pracujemy pozwolą ograniczyć uszkodzenia, dzięki zawartości płynnego środka do naprawy mikropęknięć w asfalcie. Materiał ten jest absolutną nowością w branży drogowej, niestosowaną dotąd w Polsce – mówi Dariusz Blocher, Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.

Lider branży budowlanej w ramach prowadzonych badań testować będzie liczne warianty mikrokapsułek m.in. o rozmaitych wielkościach, grubościach ścianek, wykonane z różnych materiałów i zawierających wypełnienie ze środkami naprawczymi. Poza testami laboratoryjnymi spółka planuje także sprawdzenie nowej technologii w warunkach drogowych na wykonanych w tym celu odcinkach testowych.

Projekt SeHePa współfinansowany jest ze środków krajowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego wartość wynosi 4 020 928,27 PN, a dofinansowanie 2 588 343,21 PLN. To jedno z wielu przedsięwzięć największej firmy budowlanej w Polsce w zakresie edukacji i rozwoju.
Nowoczesne technologie Budimex wykorzystuje również w swojej codziennej pracy. W czasie jednego z ostatnich szkoleń BHP dla sygnalistów i hakowych, firma zastosowała wirtualną rzeczywistość.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzamotuły: Targowiska i komunikacja miejska zaczynają pracę w normalnym trybie
Następny artykułAwaria wodociągowa w centrum. Zajęte będą dwa pasy