– Pandemia i związane z nią ograniczenia zmniejszyły znacząco realizację projektów biurowych przez naszych klientów w kraju, a szczególnie w eksporcie – mówi Dariusz Machulski, prezes zarządu Furniko, działającego od 30 lat przedsiębiorstwa, zajmującego się produkcją mebli biurowych, a także usługami aranżacji, planowania i zarządzania infrastrukturą biur. – Skutkiem było zamrożenie dużej części środków obrotowych w realizowanych właśnie projektach oraz zmniejszenie bieżącej produkcji. Wniosek o pomoc z programu Tarcza Finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm złożyliśmy za pomocą platformy banku PKO BP. Stawką było uratowanie 150 miejsc pracy, głównie z zakładzie produkcyjnym firmy w Koszalinie. Ku naszemu zdziwieniu cały proces został zrealizowany bardzo sprawnie i już po kilkunastu godzinach otrzymaliśmy decyzję, a po dwóch dniach środki były już na naszym rachunku bankowym. Pomogą one w realizacji celów, które sobie założyliśmy, czyli utrzymaniu miejsc pracy oraz zapewnieniu rezerw na płynność finansową, by móc realizować projekty teraz i po ustaniu pandemii.
W skali kraju z Tarczy Finansowej PFR skorzystało dotąd niemal 50 tys. firm z sektora MSP. Średnia wysokość udzielonej subwencji wyniosła 612 tys. zł. Tego rodzaju wsparcie uzyskało też ponad 165 tys. mikroprzedsiębiorstw. Dla nich średnia wysokość pomocy wyniosła ponad 71 tys. zł.
Utrzymanie zatrudnienia ma kluczowe znaczenie dla szybkiego odtworzenia potencjału gospodarczego po ustaniu ograniczeń związanych z pandemią. Kłopoty firm z jednej branży, takiej jak meblarska, generują bowiem problemy dla całego łańcucha kooperantów, którzy też stają przed koniecznością dramatycznego ograniczenia działalności.
– Moja firma zatrudnia 50 osób i zajmuje się produkcją oraz konserwowaniem urządzeń skrawających, głównie dla przemysłu meblarskiego – mówi Witold Bryk, właściciel PPUH Bryk z Jasionki koło Rzeszowa w woj. podkarpackim. Z powodu pandemii ucierpiała w sposób znaczący, ponieważ większość naszych odbiorców, czyli fabryk mebli, była w kwietniu zamknięta. Subwencja z PFR umożliwiła mi przede wszystkim terminowe regulowanie płatności publiczno-prawnych i dla naszych dostawców oraz utrzymanie miejsc pracy.
Przed podobnym problemem stanęła działająca w sektorze celno-spedycyjnym firma DEPO z Gdańska, która zatrudnia p … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS