Mija 30 lat od pierwszych po II wojnie światowej w pełni wolnych wyborów samorządowych. 27 maja 1990 r. Polacy poszli do urn, by zdecydować o składzie osobowym rad gmin.
Inicjatywa podjęcia prac nad ustawą o samorządzie terytorialnym wyszła z Senatu pod koniec lipca 1989 r. We wrześniu, tuż po powołaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, mianowano pełnomocnika ds. samorządu terytorialnego. Został nim ekonomista, prof. Jerzy Regulski. W styczniu 1990 ustawa już była gotowa, Sejm kontraktowy uchwalił ją 8 marca.
Termin wyborów do rad gmin wyznaczono na 27 maja. Na pamiątkę tego wydarzenia w 2000 r. Sejm zdecydował, że dzień ten będzie obchodzony jako święto samorządu terytorialnego. – Wszystkim osobom i instytucjom, który przyczyniły się do demokratycznych przemian oraz budowy i umacniania samorządności w Polsce, należą się wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Samorząd terytorialny pozwolił zdecentralizować zarządzanie krajem, oddając głos obywatelom. Dzięki temu już nie tylko duże aglomeracje, ale małe wsie i miasteczka zaczęły się rozwijać – powiedział starosta sieradzki Mariusz Bądzior podczas ostatniej sesji rady Powiatu Sieradzkiego.
Kolejna ważna data w najnowszej historii administracji to rok 1998, kiedy to przeprowadzona została jej głęboka reforma. W wyniku tych zmian na samorządowej mapie Polski obok gmin pojawiły się powiaty. 20. rocznicę ich utworzenia obchodziliśmy w ubiegłym roku.
T.O.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS