– Ważne jest kwestia budżetu i ważne jest znalezienie źródeł finansowania nowych priorytetów. Nie akceptujemy aktualnej propozycji, to nie jest pole kompromisu. Pokazujemy jak skutecznie zrekonstruowaliśmy grupę przyjaciół polityki spójności – powiedział przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej premier .
Propozycja zgłoszona przez prezydencję fińską zakłada, że wieloletnie ramy finansowe, czyli tzw. budżet Unii Europejskiej, będą na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego wszystkich 27 państw, które pozostaną po brexicie we wspólnocie. Wcześniej sugerowała budżet na poziomie nawet 1,11 proc. DNB.
Brexit wymusi cięcia w budżecie UE. Polska nie zgadza się na kolejną jego propozycję
Pomysł Komisji Europejskiej i tak był ograniczony względem postulatów , który domaga się budżetu na poziomie 1,3 proc. DNB.
Budżet bez deficytu? “To może się okazać trudne”
Blokada pomysłu Finów przez Polskę nie zaskakuje – w końcu już propozycja Komisji Europejskiej zawierał cięcia funduszy na spójność dla Polski. Z drugiej strony prezydencja zmniejsza wysokość budżetu o około 65 mld euro, ale łagodzi cięcia na rolnictwo i spójność.
Rada Europejska, która będzie dyskutować o WRF na lata 2021-2027, nie ma bezpośredniego wpływu na przyjęcie dokumentu, ale bez ich zgody, przedstawiciele państw członkowskich zebrani w Radzie Unii Europejskiej nie zatwierdzą budżetu.
komentarze
irytujące
Napisz komentarz
2h temu
istota rzeczyCzy ktoś się będzie liczył z głosem żebraka?
2h temu
alpoe0w dzisiejszej Unii to jest dopiero totalitaryzm (zamordyzm) bo jak nazwać inaczej, powiązanie funduszy z jakąś wyimaginowaną praworządnością, której … Czytaj całość
1h temu
Komisja EuropejskaJak polska Uni tak Unia polsce. Są i tego chcieli i jeszcze się odważją pluć
Rozwiń komentarze (5)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS