A A+ A++

Rozszerzenie katalogu podmiotów, którym będą przekazywane dane o osobach odbywających kwarantannę, o sądy, prokuratorów i kuratorów sądowych – zakłada projekt rozporządzenia, który w czwartek trafił do konsultacji roboczych.

Chodzi o projekt rządowego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Projekt – w związku z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 – trafił właśnie do konsultacji roboczych.

ZOBACZ: Koronawirus w ośrodku dla cudzoziemców. Zakażonych ponad 30 osób

Dokument – jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu – zasadniczo powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu z 16 maja. Wyjątkiem jest zniesienie niektórych ograniczeń lub zakazów, albo zmniejszenia skali ograniczeń.

Przewiduje on również rozszerzenie katalogu podmiotów, którym będą przekazywane dane o osobach odbywających kwarantannę o sądy, prokuratorów i kuratorów sądowych.

“Poprawa sprawności postępowania”

“Przyjęcie tego rodzaju rozwiązania ma istotne znaczenie przy planowaniu prawidłowej pracy sądów i prokuratur. Umożliwi zapewnienie właściwych środków ostrożności, w tym podejmowanie w odpowiednim czasie decyzji o prowadzeniu czynności w postępowaniach przygotowawczych oraz przeprowadzaniu rozpraw i posiedzeń przy użyciu środków porozumiewania się na odległość” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

ZOBACZ: Koronawirus. Przybywa ognisk w żłobkach i przedszkolach

Jak zaznaczono, dostęp do tych informacji wpłynie również na poprawę sprawności postępowania, bo – jak wskazano – sądy nie będą zaskakiwane, tuż przed terminem posiedzenia jawnego, informacjami o kwarantannie lub izolacji jego uczestników, co mogłoby skutkować zmianą terminu jego przeprowadzenia.

“Ponadto sądy uzyskają możliwość szybkiego zweryfikowania informacji w tym zakresie przekazywanych w oświadczeniach dotyczących przyczyn nieobecności na posiedzeniu, bądź we wnioskach o odroczenie terminu” – zaznaczono.

“Zapewnienie kuratorom bezpieczeństwa sanitarnego”

Dodano, że zmianę uzasadnia również konieczność nawiązywania przez kuratorów sądowych, przy wykonywaniu obowiązków służbowych, kontaktu osobistego z podopiecznymi.

ZOBACZ: W czasie epidemii nowojorczycy coraz częściej pytają prawników o rozwody

“W celu zapewnienia kuratorom bezpieczeństwa sanitarnego, również ta grupa zawodowa, podobnie jak w aktualnym stanie prawnym pracownicy ośrodków opieki społecznej, powinna mieć dostęp do informacji o osobach poddanych kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych” – napisano.

Podkreślono, że wiedza o osobach w kwarantannie “powinna być dostępna kuratorom sądowym przed przystąpieniem przez nich do wykonywania czynności służbowych zleconych przez sąd i inne właściwe instytucje”. “W takich bowiem przypadkach bezpośrednie kontakty nie powinny mieć miejsca. O tego rodzaju przeszkodzie kurator sądowy powinien być poinformowany przed rozpoczęciem wykonywania czynności służbowych w terenie” – wskazano.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

dk/ PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolizja w Polichnie, wypadek w Biskupiej Woli. W akcji śmigłowiec LPR
Następny artykułSzachiści nie odpuszczają