Dokładnie 27 maja 1990 roku po raz pierwszy w III RP poszliśmy do wyborów samorządowych rozpoczynając nową erę w dziejach Polski. Demokratyczne wybory były początkiem zmian sytuacji politycznej w kraju, które miały i mają nadal wpływ na życie społeczno-gospodarcze.
Właśnie obchodzimy 30. rocznicę pierwszych w pełni wolnych wyborów w powojenne historii Polski, co stanowi szczególne święto dla samorządów. W ciągu trzech ostatnich dekad wiele się zmieniło, ale samorządowcy z naszego regionu nie mają wątpliwości, że bilans jest zdecydowanie pozytywny. Na tyle, że trudno z pamięci wymienić wszystko, co zostało zrealizowane i poprawiło życie mieszkańców.
Od początku w samorządzie
Starosta ostrowski Paweł Rajski podkreśla, że 30 lat temu jako młody oświatowiec rozpoczynał przygodę z samorządem. “Byłem radnym I kadencji, przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Miejskiej. Naturalnie wspominamy miejsca i ludzi, a takich którzy mieli wpływ na ostrowski samorząd było wielu. Ja ze szczególną estymą wspominam… dra Pawła Stańczaka, człowieka, który w liczne dyskusje wprowadzał dużą merytoryczność. Dotyczyło to nie tylko tematu służby zdrowia, bo przecież był to czas tworzenia” – napisał na swoim fanpage’u.
Jego zdaniem przejęcie przez samorządy szkół było dla nich początkiem rozwoju. Wspomniał też swojego byłego szefa, prezydenta Mirosława Kruszyńskiego. “Był człowiekiem bardzo wymagającym, od siebie i współpracowników, ale osobą z wizją miasta na wiele lat do przodu. To on nauczył nas, że trzeba mieć w samorządzie marzenia. A poparciem tych marzeń powinny być gotowe projekty na półkach” – dodał.
Rządzi od 15 lat
Na liście najbardziej doświadczonych i urzędujących aktualnie samorządowców w naszym regionie obok starosty Rajskiego jest m.in. burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, który chwali się, że piastuje stanowisko włodarza 15. rok, co stanowi połowę historycznego jubileuszu samorządności w Polsce.
“Jarocin bogaty jest we wspaniałych ludzi, z dużą energią do działania oraz śmiałymi planami na przyszłość. Wspólnie udało nam się zrealizować szereg przedsięwzięć, które spowodowały niesamowity rozwój naszej gminy. Wszystkim zaangażowanym w ten rozwój, a w szczególności moim współpracownikom, dziękuję” – zakomunikował burmistrz Pawlicki.
Największy sukces 30-lecia
Na drugim biegunie są samorządowcy debiutanci, którzy dopiero rozpoczynają piastować najwyższe stanowiska, mając wpływ na kształt zarządzanych przez siebie gmin i powiatów. Wśród nich jest m.in. Arkadiusz Ptak, obecny burmistrz Pleszewa, który przez ostatnie lata pełnił funkcję zastępcy włodarza miasta.
“27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe. Odzyskaliśmy wpływ na losy naszych małych ojczyzn i współdecydowania o swoich lokalnych sprawach. Od tego czasu wielu samorządowców wypełniało misję budowy i rozwoju Miasta i Gminy Pleszew. Wiele się w naszej całej gminie zmieniło. Co? Wy, drodzy Mieszkańcy, wiecie najlepiej Wybierzmy wspólnie Pleszewski Sukces 30-lecia” – napisał na fanpage’u w dniu historycznych wyborów, zachęcając do głosowania.
Kolejnym włodarzem debiutantem jest Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. Również on zaznaczył, że nie tak wyobrażał sobie świętowanie 30-lecia samorządu, ale na pandemię koronawirusa nikt nie ma wpływu. “Planowaliśmy zaakcentować 30-lecie samorządu podczas tegorocznego święta miasta, jednak plany te pokrzyżowała epidemia. Jestem przekonany, że będzie wiele okazji do przypomnienia historii i dokonań kaliskich samorządowców. Pandemia to kolejny sprawdzian dla samorządów. Wymaga podejmowania wielu trudnych decyzji. Oznacza także skutki gospodarcze, społeczne. Wierzę, że sprostamy i temu wyzwaniu. Wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz miasta, szczególnie samorządowcom, moim poprzednikom, obecnym radnym i działaczom samorządowym życzę wiele satysfakcji i skuteczności w działaniu” – napisał włodarz.
Jubileusz samorządu z nagrodą
Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego uczciła jubileusz pierwszych wyborów samorządowych odebraniem nagrody w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2020 za działania w ramach Ostrowskiego Rynku Energetycznego. Jak możemy się dowiedzieć, celem ogólnopolskiego konkursu jest wskazanie skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu oraz mieszkańców.
“Nagrodzone zostały działania w ramach Ostrowskiego Rynku Energetycznego związane z budową w Ostrowie Wielkopolskim w 2019 roku pierwszej w Polsce miejskiej sieci zielonej energii dla mieszkańców i przedsiębiorców. ORE ma już pierwszą koncesję Urzędu Regulacji Energetyki. Jeszcze w tym roku do ostrowskiego ekologicznego prądu będziemy mogli podłączyć pierwsze duże grupy mieszkańców indywidualnych w budynkach wielorodzinnych” – zakomunikowała prezydent miasta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS