Wyprawę rozpoczynamy oczywiście przy budynku Starostwa Powiatowego w Puławach. Stąd ulicami miasta udajemy się w kierunku północnym do ul. Prusa, gdzie zaczyna się wiodąca przez las droga rowerowa, która prowadzi do kombinatu chemicznego – Zakładów Azotowych Puławy. Nasza trasa omija fabrykę – tuż za mostkiem na rzece Kurówce i po przekroczeniu przejazdu pod torami kolejowym skręcamy w lewo w ulicę Kwiatkowskiego. Jedziemy wyznaczonym zielonym szlakiem, aż do niskiego przejazdu pod rurami fabrycznymi. Dalej wzdłuż torów z lewej i fabrycznego płotu z prawej strony docieramy do przejazdu kolejowego – po jego przekroczeniu jedziemy w kierunku zachodnim zielonym szlakiem wiodącym do Gołębia przez las, wzdłuż torów kolejowych prowadzących do Dęblina. Po drodze mijamy remontowany przystanek kolejowy Puławy Azoty. Warto na chwilę zatrzymać się przy budynku zabytkowego dworca kolejowego Gołąb, przy którym postawiono pomnik poświęcony uczczeniu akcji wysadzenia pociągu amunicyjnego przez Bataliony Chłopskie Obwodu 1 Puławy 12 września 1943 r. Następnie udajemy się do centrum Gołębia – niewielkiej miejscowości o bogatej historii. Tu znajduje się Kościół Wniebowzięcia NMP, Św. Floriana i Św. Katarzyny – piękna świątynia wybudowana w stylu renesansowo-manierystycznym, w latach 1626-1638. Zarówno świątynia, jak i stojący obok uroczy, unikatowy w skali kraju, domek loretański z tego samego okresu powstały za sprawą proboszcza Grzybowskiego i Jerzego Ossolińskiego. Wnętrze kościoła jest głównie renesansowe i barokowe, zobaczyć tutaj można XVII-wieczny ołtarz główny, posągi świętych, barokowe organy czy renesansowa ambonę. Więcej informacji na temat budowli i lokalnej historii możemy znaleźć na stronie internetowej parafii http://parafiagolab.pl/ oraz w portalach historycznych. Oprócz zabytkowej świątyni warto zajrzeć do Muzeum Rowerów https://www.muzeumrowerow.pl/ oraz Lokalnej Izby Produktu Tradycyjnego prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Gołębia http://www.tpgolab.pl/.
Opuszczając Gołąb udajemy się drogą powiatową do Niebrzegowa. Wygodna, świeżo wyremontowana, z szerokim poboczem trasa wiedzie przez wspaniałe, sosnowe lasy. Wjeżdżając do Niebrzegowa po prawej stronie możemy podziwiać wijącą się niezliczoną ilością meandrów rzekę wieprz. Rzekę, której brzegi są ostoją licznego ptactwa i dzikiej zwierzyny. Odcinek Wieprza wiodący przez obszar powiatu puławskiego jest niezwykle malowniczy i umożliwia emocjonujące spływy kajakowe, o których możemy przeczytać w przewodnikach wydanych przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień” http://www.zielonypierscien.eu/files/userfiles/files/PL_OKLADKA_przewodnik_WIEPRZ.jpg. Na chwilę opuszczamy Powiat Puławski wjeżdżając przez most na Wieprzu do Bobrownik w Powiecie Ryckim – obecnie wsi ale niegdyś miasteczka o bogatej historii. Tuż za mostem znajduje się zlokalizowane nad rzeką miejsce odpoczynku – wiata dla turystów i kajakarzy.
Po odpoczynku nad rzeką wracamy do Niebrzegowa, po minięciu miejscowości, na samym zakręcie głównej drogi wjeżdżamy na „szutrówkę” prowadzącą do malowniczego, spokojnego przysiółka Obłapy, miejsca tradycyjnych gospodarstw i nielicznych domków letniskowych. Stąd kierujemy się do Rezerwatu Przyrody Piskory. Rezerwat, o łącznej powierzchni 203.02 ha, utworzono w 1998 roku. Celem powołania rezerwatu było zachowanie zespołu ekosystemów o dużej różnorodności biologicznej. Na terenie objętym ochroną zlokalizowane są ekosystemy bagienne, leśne i wodne. Jest to w szczególności bardzo cenna ostoja ptactwa wodno-błotnego. Można tam spotkać między innymi – bąka, bielika, zielonkę, puchacza, orlika krzykliwego, żurawia czy rybitwę białoskrzydłą. Wg szacunków występuje tu jedna z największych krajowych populacji perkoza zausznika. Opiekę nad rezerwatem sprawuje Nadleśnictwo Puławy https://pulawy.lublin.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody. W rezerwacie wyznaczono liczne trasy rowerowe, piesze i konne. Zwiedzając kolejne, opisane tablicami informacyjnym stanowiska docieramy do Wsi Bałtów, gdzie w okolicy lasu, znajduje się pomnik upamiętniający zamordowanych w 1943 r. przez Niemców mieszkańców. Niemcy zabili wówczas 33 osoby, spłonęło 12 zabudowań.
Z Bałtowa leśnymi dróżkami udajemy się w kierunku Puław. Po drodze mijamy leśniczówkę Koła łowieckiego Azotrop, krzyż poświęcony pamięci drukujących w latach 1942-1944 konspiracyjne pismo „Twierdza” oraz odsłonięty we wrześniu 2014 r. krzyż upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej. Monumenty znajdują się na trasie „Zielonego szlaku Niepodległościowego” http://www.ziemiapulawska.pl/turystyka.html?single_firm=szlak-pieszy-niepodleglosciowy-zielony,594.html, https://www.gminabaranow.pl/index.php/szlaki-turystyczne.
Leśne drogi opuszczamy we Wronowie w gminie Końskowola, skąd do Puław docieramy drogą wojewódzką Żyrzyn – Puławy. Zainteresowanych przebiegiem wycieczki zachęcamy do pobrania pliku gpx oraz obejrzenia fotorelacji. Oczywiście przedstawiona propozycja jest tylko jednym z licznych wariantów dotarcia z Puław do rezerwatu Piskory. Autor relacji, jak wynika z załączonego poniżej schematu, nie trzymał się jedynie znakowanego szlaku – czego czasami żałował 🙂 – ale podążał ścieżkami obieranymi niejednokrotnie pod wpływem chwili, podążając za niezwykle ciekawymi widokami i zjawiskami przyrodniczymi. Życzymy miłego oglądania, zachęcamy do odkrywania bogactwa przyrody powiatu puławskiego i do zobaczenia na szlaku!
Źródło: https://www.google.pl/maps
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS