A A+ A++

Pozbawienie praw wspólników spółki, której mienie przeszło na Skarb Państwa z powodu jej nieprzerejestrowania do KRS jest niezgodne z Konstytucją. Wspólnicy, którym zostały wygaszone uprawnienia do majątku pozostałego po likwidacji spółki mogą żądać odszkodowania za szkodę wyrządzoną im przez wydanie aktu normatywnego uznanego za niekonstytucyjny.

Nabycie przez Skarb Państwa mienia podmiotów nieprzerejestrowanych z Rejestru Handlowego

Przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 770, ze zm.) nałożyły na podmioty zarejestrowane w dotychczasowych rejestrach, w tym m.in. w Rejestrze Handlowym, Rejestrze Spółdzielni i kółek rolniczych obowiązek zgłoszenia wniosku o zarejestrowanie w nowoutworzonym Krajowym Rejestrze Sądowym. Konsekwencją uchybienia tego obowiązku jest wykreślenie tychże podmiotów z rejestru z dniem 1 stycznia 2016 r.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Co więcej, z mocy art. 9 2b zdanie trzecie tej ustawy, w przypadku nieprzerejestrowanych podmiotów prawa wspólników, członków spółdzielni i innych osób uprawnionych do udziału w majątku likwidacyjnym wygasają z chwilą wykreślenia podmiotu z rejestru. Z tą datą wygasały zatem też z mocy samej ustawy prawa wspólników spółek. Jak przy tym wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 9 stycznia 2020 r., II SA/GD 354/19, decyzja Starosty, wydana na podstawie art. 9 ust. 2b w zw. z ust. 2i ma charakter decyzji deklaratoryjnej, której celem jest nie tyle ukształtowanie określonych stosunków prawnych, co sformalizowane potwierdzenie stanu prawnego w zakresie dotyczącym części tego mienia. Skutek nabycia mienia, w tym nieruchomości, następuje z mocy samego prawa na podstawie przepisu ustawy.

Problem nieprzerejestrowania dotyczy ok. 100.000 podmiotów, choć oczywiście większość z nich na dzień 1 stycznia 2016 r. nie posiadały znacznych bądź żadnych aktywów.

Zobacz również:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego P 13/18

Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi w Warszawie, rozpoznający sprawę roszczeń odszkodowawczych wspólnika takiej nieprzerejestrowanej spółki powziął wątpliwości czy ten rygorystyczny skutek ustawowy w stosunku do wspólników jest zgodny z Konstytucją i zadał tzw. pytanie prejudycjalne Trybunałowi Konstytucyjnemu. W wyniku tego Trybunał w wyroku z dnia 11 grudnia 2019 r. P 13/18 uznał, że ww. art. 9 ust. 2b zdanie trzecie (tj. przepis o nieodpłatnym pozbawieniu praw do majątku nieprzerejestrowanej spółki – M.G.) ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 770 ze zm.) jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu Trybunał wskazał, że

wspólnicy, którym na podstawie tej ustawy zostały wygaszone uprawnienia do majątku pozostałego po likwidacji spółki mogą na podstawie art. 4171 § 1 k.c. żądać odszkodowania za szkodę wyrządzoną im przez wydanie aktu normatywnego uznanego za niekonstytucyjny. Podmioty te nie będą mogły skutecznie wznowić postępowania, o którym mowa w art. 190 ust. 4 Konstytucji.

Polecamy serwis: Spółki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdczuwasz potrzebę porady psychologa, psychoterapeuty? Zgłoś się do poradni Multimed
Następny artykułPonad 200 km na godz. na S7. Ojciec i syn śpieszyli się do Warszawy