W środę 27 maja przypada rocznica 30-lecia samorządności w Polsce. Z tej okazji na łamach Obserwatora Lokalnego zamieściliśmy subiektywną listę inwestycji, czy też wydarzeń, które wpłynęły naszym zdaniem na rozwój wszystkich gmin oraz powiatu dębickiego. A tych nie brakowało.
Z pewnością jedną z inwestycji minionego trzydziestolecia, które były ważne dla mieszkańców Dębicy była budowa oczyszczalni ścieków przy ul. Kosynierów Racławickich. Jak wyjaśnia prezes Wodociągów Dębickich Jacek Gil po przemianach w 1989 roku w Polsce nie było takich obiektów. Dębica starania o budowę oczyszczalni zaczęła kiedy burmistrzem był Daniel Dąbrowski, a funkcję wiceburmistrza pełnił Tadeusz Gardziel.
– Rozmawiali na ten temat z firmami niemieckimi jeśli dobrze pamiętam – wspomina Jacek Gil.
Temat oczyszczalni kontynuował również kolejny burmistrz Antoni Kamiński. Ale i on nie zdążył rozpocząć budowy, gdyż włodarzem był krótko. W trakcie trwania kadencji jego miejsce zajął Roman Pieńkowski, zastępcą burmistrza był Jacek Gil. To za ich czasów ruszyła budowa. Było to pod koniec 1993 roku. Oczyszczalnia ukończona została w 1995 roku, kiedy burmistrzem był z kolei Zygmunt Żabicki, a jego zastępcą Marek Wiśniewski.
Jak tłumaczy Jacek Gil od samego początku obiekt wykorzystywany był w 80% swoich możliwości. Pozostałe 20% wystarczyło na kolejne lata. Oczywiście nie obyło się bez modernizacji. Jedna – na kwotę ok. 20 mln zł – jest prowadzona obecnie, a zakończy się za ok. dwa miesiące. Prezes Gil zapewnia, że oczyszczalnia przy Kosynierów Racławickich posłuży jeszcze długie lata mieszkańcom Dębicy. Dzisiaj, w czasach kiedy ekologia jest bardzo ważnym aspektem życia codziennego, trudno byłoby wyobrazić sobie miasto powiatowe, mające ok. 46 tys. mieszkańców bez niej. I choć wiele osób tego nie pamięta, to tak właśnie kiedyś w stolicy powiatu było. Czy ta potężna inwestycja znalazła się w naszym rankingu? Tego dowiecie się Państwo z najbliższego wydania Obserwatora Lokalnego, który do sprzedaży trafi jutro, czyli we wtorek 26 maja. Zachęcamy do lektury.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS