Blisko 1800 metrów sześciennych betonu, 77 to stali zbrojeniowej i 34 tony zaprawy murarskiej – rośnie osiedle mieszkaniowe przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku. Na uruchomionej w IV kwartale 2019 roku budowie wzniesiono już połowę ścian konstrukcyjnych. Osiedle będzie gotowe latem 2021 roku.
Na ponad hektarowej działce wskazanej przez samorząd powstaje kameralne osiedle złożone z dwóch trzypiętrowych budynków. W pierwszym z nich wykonywane są ściany konstrukcyjne przedostatniej kondygnacji i stropy nad pierwszym i drugim piętrem. W drugim z bloków trwa murowanie ścian konstrukcyjnych drugiej i trzeciej kondygnacji. Zgodnie z założonym harmonogramem inwestycja osiągnie stan surowy otwarty za dwa miesiące czyli na przełomie lipca i sierpnia.
Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest API.
W Świdniku powstaje 108 mieszkań o zróżnicowanej strukturze. Najwięcej będzie lokali dwu- i trzypokojowych, jednak nie zabraknie kawalerek i M4. Zainteresowanie zamieszkaniem na osiedlu przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” zadeklarowało blisko 800 osób, które wypełniły ankietę.
Respondenci wskazywali, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (42 proc.) lub mieszkają u rodziców (37 proc.). Ankietowani zainteresowali się inwestycją, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (60 proc.), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (54 proc.). Ankietę wypełniały głównie osoby pochodzące ze Świdnika (65 proc.) głównie młode w wieku od 21-40 lat (80 proc. ankietowanych). Wśród nich była Pani Kamila Harasim.
– Mieszkamy z mężem w mieszkaniu wynajmowanym od prywatnych ludzi. Mieszkanie to taka najważniejsza część w życiu, daje nam zabezpieczenie, spokój i ja bym już chciała mieć taką stabilizację. Wiadomo, w wynajmowanym mieszkaniu jesteśmy dotąd, dopóki ktoś nam go nie wypowie. A ja bym już chciała wprowadzić się i wiedzieć, że mogę tam mieszkać do końca życia. Niestety kredyty mieszkaniowe są bardzo drogie, trzeba bardzo dużo zarabiać, a nas z mężem zwyczajnie w świecie nie stać na wzięcie kredytu na zakup mieszkania – przyznaje Pani Kamila.
W województwie lubelskim z oferty rządowego programu mieszkaniowego korzysta już 186 rodzin w Białej Podlaskiej. Pierwsze klucze trafiły do nich dokładnie dwa lata temu. Mieszkania przy ul. Jana III Sobieskiego zrealizowane przez spółkę PFR Nieruchomości są alternatywą dla zakupu mieszkania na kredyt. Z opcji stopniowego dojścia do własności wynajmowanego lokalu korzysta tam już 94 najemców. Ponadto inwestycja jest objęta programem dopłat do czynszów. W tej lokalizacji z comiesięcznego wsparcia korzysta już 157 rodzin.
W najbliższych tygodniach ruszy kolejna na Lubelszczyźnie budowa w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W Zamościu przy ul. Parkowej powstanie osiedle złożone z sześciu czterokondygnacyjnych budynków o dwuspadowych dachach zaprojektowanych z uwzględnieniem lokalnych warunków krajobrazowych i charakteru otaczającej zabudowy. Średni metraż powstających mieszkań będzie wynosił blisko 55 mkw., a dominującym typem w strukturze będzie M3. Do każdego mieszkania na parterze przewidziano ogródek.
Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania. Spółka PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS