Wiadomości
Mobile
Internet
Militaria
Technologie i nauka
Wideo
Najnowsze
Popularne
Internet
Co zrobić, gdy zwykłe strony ładują się bardzo długo, a obejrzenie filmu jest niemal niemożliwe z powodu niekończącego się buforowania? Podpowiadamy, jak przyspieszyć internet i co może być przyczyną spowolnionego łącza.
Podziel się
Podpowiadamy, jak przyspieszyć internet (Getty Images)
Problem z szybkością łącza dotyka nierzadko każdego z nas. Zanim odpowiemy na pytanie, jak przyspieszyć internet, przyjrzymy się problemom, które mogą być przyczyną zmniejszonego komfortu korzystania z internetu.
- Ping – to opóźnienie pakietu w sieci, czyli czas od wysłania zapytania do otrzymania odpowiedzi przez serwer – im krótszy, ping, tym odczuwalna prędkość internetu większa.
- Odległość od centrali – sygnał słabnie, im dalej od serwera się znajdujemy; taka strata jest minimalna, ale w niektórych przypadkach może być zauważalna.
- Obciążenie sieci i serwerów – internet często działa z różną prędkością w zależności od pory dnia, co wynika z ilości osób korzystających w tym samym czasie z połączeń operatora. Dlatego najczęściej wieczorami zauważamy największe spadki przepustowości i prędkością łącza – wiele osób wraca z pracy i zasiada do komputera.
- Okablowanie sieci domowej – to, jakie kable zostały położone w miejscu naszego zamieszkania wpływa na przepustowość łącza; zwykle nie mamy na to wpływu, ponieważ kable kładzione są przez operatora lub dewelopera budynku.
Przed przystąpieniem do rozwiązywania problemu zbyt wolnego internetu, warto jest przeprowadzić test prędkości. Wykaże on zarówno prędkość pobierania i wysyłania danych, jak i ping.
Jeżeli wynik testu pokaże znacznie niższe liczby, niż te zapisane w umowie, może to oznaczać, że problem leży po stronie dostawcy internetu. Jeżeli zaś wyniki testu będą zbliżone do tego, co obiecał operator, warto wypróbować kilka prostych metod na przyspieszenie internetu.
Jak przyspieszyć internet? Podstawowe kroki
Problem z prędkością łącza można zwykle rozwiązać bardzo prosto. Na początku warto wypróbować podstawowe metody:
- wyłącz wszystkie uruchomione programy, z których aktualnie nie korzystasz;
- zamknij niepotrzebne karty w przeglądarce;
- jeśli komputer podłączony jest po Wi-Fi – spróbuj zamiast tego, podłączyć go po kablu; w przypadku urządzeń z łączących się po Wi-Fi możesz również rozłączyć się z siecią i następie połączyć się z nią ponownie;
- sprawdź, czy w tle nie są pobierane aktualizacje oprogramowania antywirusowego lub systemu operacyjnego;
- jeśli korzystasz z internetu mobilnego – sprawdź, czy ni skończył się pakiet danych;
- zresetuj router.
Zobacz też: 10 porad bezpiecznego korzystania z internetu
Sprawdź swój router
Powyższe metody nie podziałały, a internet spowalnia regularnie? Być może problem jest router. Zwykle urządzenie jest dostarczane przed operatora internetu, jednak takie routery mają często o wiele mniejsze możliwości konfiguracji, co może nie spełniać oczekiwań bardziej wymagających użytkowników.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup nowego routera, to zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który odpowie na pytania dotyczące rodzajów routerów oraz podpowie, jak wybrać urządzenie, które najlepiej spełni twoje oczekiwania.
Zanim jednak wydasz pieniądze, spróbuj ponownie skonfigurować dotychczasowe urządzenie, tak by uzyskać najmniej obciążone połączenie. Do tego warto również usunąć czynniki zakłócające sygnał. Najprostszym z nich jest… ustawienie routera bliżej urządzenia, z którym ma się łączyć. Pomóc może również zamontowanie go wyżej, by sygnał mógł rozchodzić się równomiernie.
Sygnał Wi-Fi mogą zakłócać także inne sprzęty elektroniczne, np. dekoder, odtwarzacze multimedialne czy mikrofalówka. Dodatkowo im więcej źródeł sygnału w otoczeniu, tym częściej może dochodzić do zakłóceń – to częsty problem na dużych osiedlach, gdzie nasz router jest w stanie często wyłapać nawet kilkanaście sieci.
Pomóc może wyposażenie routera w dodatkowe anteny. Dzięki temu powinien poprawić się sygnał i zasięg. Jeśli zaś to nie pomoże, możemy również sięgnąć po wzmacniacz sygnału, jak Repeater czy Access Point.
Złośliwe oprogramowanie
Wirusy i malware pojawiają się niepostrzeżenie, ale nierzadko niosą duże zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych danych, a także niekorzystnie wpływają na prędkość łącza np. wysyłając bez naszej wiedzy spam do sieci.
Złośliwe oprogramowanie najczęściej jest instalowane bez naszej wiedzy, ale można się ich pozbyć (zazwyczaj) dzięki dobremu programowi antywirusowemu. Dodatkowo firewall powstrzyma kolejne wirusy przed atakami na nasz komputer lub inne urządzenie.
Teraz już wiesz, jak przyspieszyć internet. Jeśli szukasz dalszej pomocy w tematach związanych z bezpieczeństwem w sieci oraz usprawnieniem łącza, zajrzyj do innych naszych poradników:
Podziel się opinią
Bądź z nami na bieżąco
na Instagramie
👍Lubię to!
na Facebooku
Komentarze
Trwa ładowanie
.
.
.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS