Większość krajów rozpoczęła już kolejne etapy odmrażania gospodarki. Co za tym idzie łagodzone są przepisy dotyczące obowiązku noszenia maseczek czy wyjazdów zagranicznych. Zdaniem niemieckich ekspertów z Uniwersytetu w Marburgu z tego powodu latem odczujemy drugą falę COVID-19.
Letnia pogoda sprawi, że chętniej będziemy przebywać na zewnątrz często w dużych grupach. Złagodzenie przepisów przy tym sprawi, że będziemy bardziej narażeni a sam wirus będzie mógł się łatwiej przenosić.
Max Geraedts, lekarz i badacz zdrowia na Uniwersytecie w Marburgu przyznał, że masowe wyjście ludzi na zewnątrz po kilkudziesięciu dniach siedzenia w domu może doprowadzić do “kolejnego gwałtownego wzrostu” infekcji.
– Jeśli spacerujesz samotnie po plaży, bez względu na miejsce na świecie, to oczywiście nie ma to znaczenia – powiedział. – Ale kiedy idziesz do baru, w którym jest dużo ludzi, może to mieć nieprzyjemne skutki.
Badacz zwrócił uwagę szczególnie na miejscowości turystyczne i lokale chętnie odwiedzane przez przyjezdnych. Jego zdaniem to właśnie takie miejsca mogą być nowymi ogniskami pandemii. Zwrócił uwagę również na to, że opieka zdrowotna może nie być przygotowana na dodatkowych pacjentów z zagranicy. Szczególnie niebezpieczne mogą być podróże do krajów z niższym standardem opieki zdrowotnej.
Zobacz też: Tłumy w sklepach. Przyszłość galerii handlowych dalej stoi pod znakiem zapytania
Inny starszy specjalista medyczny, Hajo Zeep, z Leibniz Institute for Prevention Research and Epidemiology w Bremie ostrzegł, że kolejnym problemem jest ogólna niska odporność w społeczeństwie Problem nie dotyczy jedynie Niemców, gdzie przeprowadzone były badania.
Do takich samych wniosków doszli również eksperci z innych regionów świata. Badania w Szwecji i we Włoszech w zeszłym tygodniu wykazały, że tylko około 7 proc. ich populacji ma przeciwciała przeciwko COVID-19. O ryzyku alarmowały również służby medyczne w Chinach.
Więcej na temat koronawirusa i sytuacji w Polsce dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS