A A+ A++

Kwiecień 2020 r. przyniósł najgłębszy spadek produkcji przemysłowej od przynajmniej 27 lat. Regres w polskim sektorze wytwórczym był znacznie głębszy, niż sądzili ekonomiści.

W kwietniu wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 24,6 proc. niższa niż rok wcześniej oraz o aż o 25,5 proc.  niższa w porównaniu z marcem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak silnego spadku produkcji zarówno w ujęciu rok do roku jak i miesiąc do miesiąca nie odnotowano po 1993 roku.

Analizując dane nie można zapominać, że kwiecień był miesiącem najcięższego lockdownu w Polsce i w wielu innych krajach europejskich. Część fabryk została zamknięta na kilka tygodni. W związku z tym wielu ekonomistów spodziewało się dwucyfrowego spadku produkcji. Ale regres aż o jedną czwartą jest szokiem. Rynkowy konsensus zakładał spadek dynamiki produkcji do -10 proc. rdr.

– Jako uzasadnienia spadku produkcji sprzedanej, część respondentów wskazywała spadek liczby zamówień w związku z COVID-19 (przede wszystkim w produkcji wyrobów z metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz w produkcji mebli). Innymi przyczynami wskazywanymi częściej przez respondentów były: zmiana wymiaru etatów pracowników oraz przebywanie pracowników „na postojowym” (głównie w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz produkcji mebli) – dodaje Główny Urząd Statystyczny.

Po uwzględnieniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa odnotowała spadek o 20,8 proc. mdm i 24,7 proc. rdr. To potężne pogorszenie względem marca, gdy dynamika produkcji w ujęciu „odsezonowanym”  wyniosła -7,2 proc. mdm i -4,8 proc. rdr.

Największy regres odnotowano w przetwórstwie przemysłowym, gdzie spadek sięgnął 27,5% zarówno w relacji do marca jak i do kwietnia 2019 roku. Bardziej odporne (przynajmniej w kwietniu) okazało się górnictwo (-8,8% rdr) oraz energetyka i ciepłownictwo (-1% rdr).

Kliknij, żeby zapisać się na webinar

Spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 branż.Najbardziej ucierpiał sektor motoryzacyjny (-78,9% rdr). Producenci maszyn i urządzeń odnotowali spadek sprzedaży o 34% rdr, w przypadku urządzeń elektrycznych był to regres o 28,1%, a wyroby z gumy i tworzyw sztucznych sprzedawały się o 25,9% słabiej niż rok temu. Najsilniejszy wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w branży farmaceutycznej (o 14,8% rdr), przy czym względem marca nastąpił spadek aż o 37,2%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzwedzkie wzmocnienie Developresu?
Następny artykułAntec Katana 7 Series – Nowa seria pamięci RAM DDR4 z ARGB LED