Rabarbar kojarzy nam się z przydomowymi ogródkami naszych mam i babć oraz niedzielnym kompotem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że ma wiele cennych składników odżywczych. Jest on źródłem witamin: C, E oraz A. Jedząc rabarbar, przyswajamy dosyć duże ilości fosforu oraz potasu. Rabarbar ma działanie przeciwzapalne oraz przeczyszczające. Dodatkowo jest źródłem błonnika, dzięki czemu reguluje procesy trawienia. Poleca się go osobom, które mają problemy ze wzdęciami.
Dodatkowo bogaty jest w polifenole, składniki zapobiegające rozwojowi komórek rakowych. Ponadto rabarbar ma właściwości przeciwutleniające oraz antyalergiczne. Dlatego warto wykorzystać go w naszej kuchni, na przykład w ciastach.
• Masło i jajka wyjmujemy wcześniej z lodówki. Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C. Okrągłą formę z odpinaną obręczą smarujemy masłem.
• Przygotować kruszonkę: na małym ogniu na patelni roztapiamy masło, dodajemy cukier, a po chwili mąkę. Mieszamy, a następnie zdejmujemy z patelni i studzimy.
• Ciasto: Ubijamy masło z cukrem pudrem na gładką i puszystą masę, przez ok. 8 minut. Nie przerywając ubijania, dodajemy kolejno po jednym jajku, w około 3-minutowych odstępach.
• Zmniejszamy obroty miksera do średnich i dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, najlepiej w 2 – 3 partiach, za każdym razem miksując do połączenia się składników w jednolite ciasto.
• Przełożyć ciasto do formy, na wierzchu rozłożyć pokrojony na plasterki rabarbar. Posypać kruszonką i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 60 minut. Posypujemy cukrem pudrem.
Czy nauczyciele i pracownicy oświaty powinni mieć wykonywane bezpłatne testy na obecność koronawirusa?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS