A A+ A++

Władze miasta rozważają budowę sortowni i spalarni śmieci na terenie należącym do PEC Legionowo. Temat został poruszony przy okazji dyskusji nad rosnącymi kosztami odbioru odpadów. Budowę ma poprzedzić przeprowadzenie ogólnomiejskiego referendum, w którym Legionowianie zdecydują o losie tego pomysłu


Na ostatnim posiedzeniu komisji rozwoju miasta (11 maja), zastępca prezydenta miasta Legionowo Marek Pawlak, będący również prezesem zarządu miejskiej spółki PEC zapowiedział, iż miasto planuje budowę ekologicznej spalarni śmieci na terenie miejskiej ciepłowni. Pretekstem do rozpoczęcia dyskusji na ten temat był list „Stowarzyszenia Metropolia Warszawa”. W którym postuluje się do rządu o dopłatę 50% do opłat za śmieci. W planowanej instalacji mają być spalane śmieci wytworzone przez mieszkańców Legionowa, ewentualnie również okolicznych gmin.

Mieszkańcy podzieleni

Plan budowy spalarni śmieci związany jest m.in. z rosnącymi kosztami odbioru odpadów. – Ja się cieszę, że miasto chce zaradzić na wysokie ceny śmieci. Skoro spalarnia ma być ekologiczna to wszyscy na tym skorzystamy – mówi Pani Katarzyna mieszkanka pobliskiego osiedla. Jednakże nie wszyscy mieszkańcy podchodzą do planów miasta z takim optymizmem. – Mieszkam na Alei Legionów, prawie pod samym PEC-em i obawiam się, że po budowie spalarni i sortowni odpadów będzie tutaj w okolicy sam brud i smród. Ten pomysł zupełnie mi się nie podoba – mówi Pan Tadeusz. – Wydaje mi się, że lepszym pomysłem byłaby budowa takiej spalarni i sortowni wspólnie z innymi powiatami na jakimś odludziu – dodaje nasz rozmówca.

Problemem ma być sortownia

Problemem, który dostrzega część mieszkańców i radnych nie jest sama spalarnia, ale sortownia odpadów. – Interesowałem się tym tematem bardzo szczegółowo i głównym problemem tej instalacji jest sortownia odpadów. Niestety proces spalania śmieci zaczyna się już od dostawy odpadów do spalarni i przesortowanie ich. To właśnie ta czynność może powodować wiele niedogodności dla okolicznych mieszkańców – mówi radny Artur Pawłowski.

Droga inwestycja

Zdaniem Ratusza, koszt budowy takiej instalacji jest obecnie (przed jakimikolwiek analizami) niemożliwy do precyzyjnego oszacowania, ale na pewno będą to dziesiątki milionów złotych. Środki na ten cel PEC będzie próbował pozyskać w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

Planują referendum

Jak zapowiadają władze miasta, proces budowy instalacji rozpocznie się od uchwały intencyjnej przedstawionej Radnym Rady Miasta. Jeśli zostanie ona przyjęta, kolejnym etapem będzie przeprowadzenie analiz przez zespół ekspertów. Ewentualne powstanie spalarni odpadów ma zostać poprzedzone szeroko zakrojonymi konsultacjami społecznymi. Ponadto zapowiedziano, że w tej sprawie ma odbyć się ogólnomiejskie referendum. Jak na razie Miasto nie podaje szczegółów co do daty konsultacji i referendum.

Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych

Z zapowiedzi miasta wynika, iż planowane przedsięwzięcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów jest jednym z elementów Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych. Na jego terenie funkcjonowałaby kompostownia odpadów zielonych, punkt selektywnej zbiórki odpadów oraz punkt napraw i ponownego użycia sprzętu elektronicznego oraz elektrycznego. Miasto zapowiada również, że w ramach planowanej inwestycji nie będą składowane śmieci (co wiązałoby się z uciążliwością dla okolicznych mieszkańców). Dodatkowo funkcjonowanie takiego przedsięwzięcia miałoby umożliwić całkowitą rezygnację z korzystania w PEC z węgla, co wpłynęłoby na poprawę jakości powietrza w naszym mieście.

Paulina Nowicka

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSKÓRCZ: Policjanci zabezpieczyli papierosy i tytoń bez akcyzy (FILM)
Następny artykułDo przedsiębiorców trafiło już 40 mld zł w ramach tarczy antykryzysowej