Rosnieft żąda od portalu RBK gigantycznego odszkodowania
21.05.2020r. 19:12
Powodem sporu między Rosnieftem, największym rosyjskim producentem ropy, jest materiał opublikowany przez RBK 14 maja. Artykuł dotyczył przejmowania aktywów naftowych w Wenezueli, których pozbył się Rosnieft, przez nowych właścicieli. RBK utrzymywał, że państwowa firma RosZarubieżNieft wykupiła 80 proc. Narodowego Konsorcjum Naftowego, poprzez które Rosnieft zarządzał aktywami w Wenezueli, a następnie zarejestrowała te udziały na firmę ochroniarską, która wcześniej należała do Rosnieftu.
Po publikacji Rosnieft przysłał wyjaśnienie, które sprawiło, że RBK zmienił tytuł materiału. Według koncernu nagłówek w pierwszej wersji kwestionował fakt, że Rosnieft pozbył się aktywów w Wenezueli. Koncern oświadczył w pozwie, że publikacja naraża go na “dodatkowe zagrożenie sankcjami” mimo zakończenia działalności w Wenezueli.
O tym, że Rosnieft sprzedał swoje wenezuelskie aktywa rządowi Rosji, media w Moskwie poinformowały w marcu br. Wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły na dwie spółki córki Rosnieftu sankcje za handel wenezuelską ropą naftową.
Publikacje na temat szefa Rosnieftu, Igora Sieczyna, są powodem kłopotów renomowanego rosyjskiego dziennika gospodarczego, “Wiedomosti”. Doszło w nim do zmiany właściciela i szefa redakcji. Nowy p.o. redaktora, Andriej Szmarow, usunął ze strony internetowej “Wiedomosti” materiał dotyczący Sieczyna. Później dziennikarze “Wiedomosti” wraz z kilkoma innymi redakcjami opublikowali materiał, w którym uznali, że w mianowanie Szmarowa zaangażowany był zastępca Sieczyna i zarazem rzecznik Rosnieftu, Michaił Leontjew.
Igor Sieczyn jest jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina; w przeszłości był wicepremierem i wiceszefem administracji prezydenta Rosji.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS