Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Kościele obchodzona jest 7 tygodni po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku przypada na 31 maja. Dziewięć dni przed świętem rozpoczyna się przygotowująca do niego Nowenna.
O święcie Zesłania Ducha Świętego mówi ks. Mariusz Bakalarz:
-Ta uroczystość liturgicznie kończy okres wielkanocny, 50 dni od Zmartwychwstania Pańskiego. Ten dzień to wspomnienie wydarzenia, kiedy na apostołów oczekujących spełnienia obietnicy Chrystusa, już po Jego Wniebowstąpieniu, wstępuje Duch Święty. Kiedy napełnieni jego siłą odważnie wychodzą, by głosić Ewangelię. To moment, kiedy kościół wychodzi z wieczernika, z zamknięcia i rozpoczyna swoją publiczną działalność. Duch Święty, ta może najmniej znana z Trzech Osób Boskich, to ten, który ożywia, dodaje sił i którego wzywamy przy sprawowaniu wszystkich sakramentów. Wierzymy, że przez jego moc dokonuje się nasze uświęcenie. Dlatego ta uroczystość jest tak ważna i przygotowujemy się do niej przez dziewięć dni Nowenny.
Jak wygląda Nowenna poprzedzająca uroczystość?
-Jest ona zazwyczaj połączona z nabożeństwami majowymi. To krótka modlitwa, wezwania do Ducha Świętego. W niektórych parafiach jest ona bardziej rozbudowana, ale ważne żebyśmy ją przeżywali bez względu na to czy będzie dłuższa, czy krótsza, według takich, czy innych tekstów. Żeby było to takie nasze wewnętrzne przygotowanie do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, byśmy przede wszystkim pamiętali o jego roli i o jego działaniu. Niech ten czas będzie dla nas wszystkich też wołaniem o Ducha Świętego w naszym życiu.
Ks. Bakalarz zaznacza także szczególne powiązanie św. Jana Pawłem II, z modlitwą do Ducha Świętego:
-Świętowaliśmy teraz setne urodziny św. Jana Pawła II, który wspominał, że przez całe swoje życie, każdego dnia modlił się modlitwą do Ducha Świętego, której nauczył go w dzieciństwie jego ojciec. Jak sam mówił, wiele tej modlitwie zawdzięczał. Rzeczywiście czuł działanie Ducha Świętego, jego darów i jego owoców w swoim życiu.
Zesłanie Ducha Świętego to obok Bożego Narodzenia i Wielkanocy jedno z najważniejszych świąt Kościoła.
Jakub Szewczyk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS