A A+ A++

Warszawa. 800 wniosków o dotacje na usuwanie starych kotłów

21.05.2020r. 15:13


Od początku br. złożono 800 wniosków o dofinansowanie na wymianę starego kotła. W zeszłym roku wpłynęły 532 wnioski.


Jak przekazała koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy Justyna Glusman, mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100 proc. pokrycia kosztów wymiany. “Pomagamy warszawiakom, którzy mają obowiązek zlikwidować tzw. kopciuchy do końca 2022 r. Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania” – wyjaśniła.

Mimo ograniczeń związanych z epidemią, mieszkańcy Warszawy mogą ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach warszawskiego programu antysmogowego bez konieczności wychodzenia z domu. Wnioski na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przesyłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) mailowo.

Ewentualne braki w przesłanym wniosku nie powodują jego odrzucenia. Wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione telefonicznie lub mailowo, a brakujące dane i oryginalne podpisy uzupełnione przed rozpoczęciem inwestycji, podczas spotkania z przedstawicielami urzędu. Wnioski będą przyjmowane w trybie zdalnym aż do odwołania.

Jak przekazał stołeczny ratusz, Warszawa w trybie zdalnym prowadzi również kontrole inwestycji. Pracownicy najpierw kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie, umawiają termin kontroli oraz instruują, w jaki sposób przeprowadzić ją przy pomocy smartfona. Następnie kurier dostarcza umowę o dotację do mieszkańca, a potem dokumenty trafiają do urzędu.

W ramach warszawskiego programu antysmogowego można otrzymać dotację na wymianę pozaklasowego kotła i instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację starego kotła, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. Dla wniosków złożonych w 2020 r. dofinansowanie może pokryć nawet 100 proc. kosztów inwestycji, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90 proc. kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70 proc.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie na XVIII sesję Rady Powiatu Gorlickiego
Następny artykułDziałania miejskich służb i jednostek podczas stanu epidemii – raport 39