Projekt MojeEkino.pl różni się od platform typu VOD z tysiącem filmów do wyboru swoim unikatowym repertuarem, dotarciem do widza a także sposobem podejścia do promocji filmu. Platforma promować będzie sztukę filmową i umożliwiać poszczególnym kinom realizowanie kuratorskiego programu. Odbiorca z kolei będzie mógł oglądać filmy studyjne, których często brakuje na popularnych platformach streamingowych. Ma też okazję wspierać małe kina w trudnym czasie pandemii koronawirusa.
Na otwarcie przygotowane zostały pokazy czterech filmów, na cztery kolejne wieczory, których z powodu pandemii kina nie zdążyły pokazać drogą tradycyjną.
Ambitny repertuar
I tak już dziś, tj. 21 maja o godz. 20.30, pokazany zostanie film “Jezioro dzikich gęsi” – nominowany do Złotej Palmy chiński kryminał, którego premiera planowana była na 13 marca. 22 maja o godz. 20.30 widzowie zobaczą “Asystentkę”, a 23 maja o godz. 20.30 – “Żegnaj mój synu” (film otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie dla najlepszego aktora i aktorki, miał zawitać do kin w kwietniu). Z kolei 24 maja o godz. 20.30 w planach jest “Towar” – portugalski dramat z Michaliną Olszańską w roli głównej, który zszedł z afiszy tuż przed planowaną premierą, czyli 13 marca.
Na seans widz będzie mógł wejść z poziomu strony internetowej swojego ulubionego kina lub z poziomu strony mojeekino.pl i wówczas po wyborze kina zakupić bilet, który będzie kosztował 15 zł – i będzie aktywny od godz. 20.30 do godziny po zakończeniu seansu.
W piątek na platformie swoje wirtualne życie rozpocznie również film dokumentalny – „Kult. Film”.
W ofercie nie zabraknie także starszych tytułów, które podbiły serca kinowej publiczności, jak: „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, Witajcie w Norwegii” czy „Party” a także poruszających dokumentów z festiwalu Millennium Doscs Against Gravity – „Antropocen”, Genesis 2.0” czy „Jutro albo pojutrze”.
Będą też propozycje dla najmłodszych widzów – zestaw najciekawszych filmów, które święciły triumfy na dziecięcych festiwalach.
Aby ułatwić widzom poruszanie się po platformie, filmy pogrupowane są w kolekcje tematyczne: kino włoskie, kino dokumentalne, kino skandynawskie itp. (będą one cyklicznie zmieniane).
Raz w tygodniu w ramach cyklu “Polowanie na filmy” (wspólnie z partnerem projektu – Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy) na platformie odbywać się będą spotkania z twórcami.
Już wkrótce w tej formule odbędzie się jedyny wirtualny pokaz filmu „Dolina Bogów” z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych, a gościem przed seansem będzie reżyser obrazu Lech Majewski pochodzący z Katowic.
Pierwszy festiwal online
Za tydzień, 29 maja, na platformie ruszy pierwszy w Polsce w całości zrealizowany online festiwal filmów fabularnych “Wiosna Filmów”, który do tej pory odbywał się w warszawskich kinach Elektronik i Amondo.
Filmem otwarcia 26. edycji festiwalu będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia, Nagrody Jury Ekumenicznego oraz Nagrody Gildii Filmowej na tegorocznym MFF w Berlinie “Zło nie istnieje”. To najnowszy dramat jednego z najważniejszych irańskich reżyserów prześladowanego przez władzę Mohammada Rasoulofa.
Ponadto w ciągu 10 dni festiwalowych widzowie będą mogli zobaczyć 30 filmów docenionych przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych.
Po zakończeniu 26. edycji festiwalu Wiosna Filmów na platformie zagoszczą kolejne niezwykłe wydarzenia, m.in. festiwal Kino w Trampkach, HER DOCS czy 48HFP.
Co ważne – korzystanie z nowej platformy to możliwość wspierania polskich kin studyjnych, i to konkretnych kin. Widzowie z województwa śląskiego, logując się na platformę z poziomu kina Amok w Gliwicach lub kina Światowid w Katowicach, które są obecne na mojeekino.pl, będą mogli realnie wesprzeć finansowo zarówno te dwa kina, jak również pozostałe kina Instytucji Filmowej Silesia Film – Kosmos, Rialto, Bałtyk i Janosik. Wystarczy wejść na platformę, klikając na odpowiednią ikonkę na stronie internetowej Amoku lub Światowidu i w ten sposób kupić bilet na wybrany seans.
– Jesteśmy naprawdę bardzo szczęśliwi, że ta platforma rusza. Będzie działała również po ustaniu pandemii, pozwalając widzom obejrzeć tytuły, których nie zdążyli zobaczyć, kiedy gościły na ekranie naszych kin. Mowa tu oczywiście o kinie niszowym, ambitnym, takim, które nie gości w multipleksach, a później na platformach VOD. Ludzie pytają, czy internetowa forma oglądania filmów nie odciągnie widzów od kin. Sądzę, że nie, ponieważ czas spędzany w kinach jest wyjątkowy i wierzę, że widzowie do nas wrócą, bo wspólnego przeżywania nie da się niczym zastąpić. My zaś zyskujemy kolejne narzędzie do promowania ciekawego kina w sieci – mówi Beata Głubisz, kierowniczka kina Światowid w Katowicach.
Ważny jest też fakt, iż niektóre filmy będą dostępne w wersji z audiodeskrypcją dla niewidomych oraz z napisami dla osób głuchych, które różnią się nieco od zwykłych napisów.
Polecenia kina Światowid
Dodatkowo, kino Światowid przygotowało już swój unikatowy repertuar i filmowe polecenia.
To zarówno kino arthouse’owe, które cenią bywalcy Światowida np. „Biały, biały dzień” (2019) Hlynura Palmasona czy nominowany do Oscara dokument Binga Liu „Jutro albo pojutrze” (2018), ale także filmowe rekomendacje wybrane z myślą o stałych bywalcach innych kin studyjnych instytucji Silesia Film.
Miłośników tematyki górskiej, z której słynie Rialto, zainteresuje z pewnością biograficzny dokument „Dreamland” (2018) poświęcony Maciejowi Berbece, a fanom Rialtowej Sceny Muzycznej Światowid proponuje dokument „Kult. Film” (2019).
Widzom zainteresowanym klasyką kina Światowid przypomni biograficzny dokument o jednym z najważniejszych współczesnych reżyserów – „Michael Haneke. Zawód: reżyser” (2013) oraz niezwykły obraz „Twarze. Plaże” (2017), w którym ikona francuskiej Nowej Fali – Agnès Varda łączy siły z młodym francuskim artystą i razem przemierzają francuskie peryferie, dokumentując ginące mikroświaty.
Światowid poleca też wiele ciekawych pozycji filmowych dla dzieci, w tym wszystkie zekranizowane odcinki serii „Basia”.
– Zależy nam, by widzowie każdego z naszych kin znaleźli na Mojeekino.pl coś dla siebie: chcemy tak przygotować repertuar, żeby było to miejsce, w którym nie tylko miłośnicy Światowida, ale także bywalcy Rialta, Kosmosu, Bałtyku czy Janosika znajdą swoją filmową przestrzeń. Jednocześnie zachęcamy wszystkich naszych widzów do kupowania na platformie Mojeekino.pl biletów do kina Światowid w Katowicach: w ten sposób mogą wesprzeć wszystkie nasze kina – informuje Silesia Film.
Link do podstrony kina Światowid: https://mojeekino.pl/show/kino-swiatowid-katowice
Link do podstrony kina Amok: https://mojeekino.pl/show/kino-amok-gliwice
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS