A A+ A++

Droższe śmieci

Od 1 czerwca br. będziemy płacić więcej za wywóz śmieci.

Jeśli chcesz płacić mniej? Segreguj!

Od 1 czerwca wywóz śmieci niesegregowanych (zmieszanych) będzie kosztował 32 zł/ os., tych segregowanych na frakcje mokre i suche jedynie 16 zł/os.

Co trzeba zrobić, aby segregować? Wystarczy zmienić deklarację śmieciową (można to zrobić w każdej chwili w Urzędzie Miejskim w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, przy Placu Wolności 3 w Olecku i zaopatrzyć się w dwa pojemniki (trzy, jeśli wyrzucasz popiół). Każdy z nich musi być podpisany – suche/mokre/popiół

Mokre i suche, czyli jak segregować?

Odpady mokre, to najprościej rzecz ujmując te, które można kompostować. Do oddzielnego pojemnika można więc wrzucaćresztki żywności, obierki, skorupki jaj, resztki kuchenne, skoszoną trawę, liście, rośliny, ziemię po kwiatach, trociny i drewno (nie większe niż gabaryt pojemnika), fusy z kawy czy herbaty (bez opakowania jednorazowego), pozostałości po domowej hodowli zwierząt. Mogą tam trafić również mokre i zabrudzone kartony, papiery (ale bez żadnych dodatków innych materiałów np. folii) oraz zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne – są  znakomitym pokarmem dla dżdżownic! Do tego pojemnika nie można wrzucać plastikowej reklamówki z odpadami mokrymi. Przesyp zawartość  reklamówki do kontenera z odpadami mokrymi  a reklamówkę wrzuć do pojemnika z odpadami suchymi.

W pojemniku z odpadami suchymi (możecie wystawiać je również w foliowych workach) powinny znaleźć się: szkło, puszki, pampersy, tworzywa sztuczne, aluminium, tekstylia i pozostałe odpady oprócz PROBLEMOWYCH czyli  takich, które należy poddać recyklingowi (odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny, baterie odbierane są w innych terminach).

Pamiętaj!

Opróżnij opakowania z resztek produktów.

Zdejmij nakrętki i krążki z szyjek butelek.

Butelki i kartony zgnieć przed wrzuceniem a następnie zakręć korek.

Zgnieć puszkę, karton po mleku, sokach.

Od lipca  2021 wszyscy segregujemy śmieci

Podział odpadów na mokre i suche to tylko pierwszy krok w kierunku pełnej segregacji odpadów. Od 1 lipca  będziemy  musieli wprowadzić segregację śmieci na co najmniej 5 frakcji (szkło, tworzywa sztuczne i metale, papier, bioodpady, zmieszane).

Mamy szasnę zrobić pierwszy krok i dołączyć do starań o czystszą planetę. Rachunek równania jest prosty – warto segregować. Ekonomia i ekologia mówią tutaj jednym głosem.  

Po co segregować?

Segregacja odpadów to pierwszy krok walki z plastikiem, który zalewa naszą planetę. Liczby są nieubłagane. W ciągu ostatnich 50 lat ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych wzrosła 20-krotnie, przeciętny Polak „produkuje” ok. 320 kg odpadów rocznie, a do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb! Do tego niepokoi fakt, że obecnie w Europie mniej niż jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych trafia do recyklingu. Segregacja odpadów może to zmienić!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOsiedle Przy Jeziorach: ruszyła sprzedaż II etapu
Następny artykułW czerwcu podatkowa kumulacja. Trzeba będzie zapłacić odroczone i bieżące należności