Po przestojach w marcu i kwietniu firmy liczą na to, że maj i czerwiec będzie okresem przejściowym. Później liczą na powrót do działalności jak przed epidemią.
Do powrotu przygotowują się firmy motoryzacyjne mające zakłady na Śląsku, gdzie obecnie najintensywniej rozprzestrzenia się koronawirus. Tyska fabryka Fiata (FCA) miała ruszyć w końcówce marca, ale jej działalność jest wstrzymana co najmniej do 24 maja. Produkcja stoi również w gliwickim Oplu, choć w połowie kwietnia przygotowywano zakład do wznowienia działalności. Właściciel fabryki, francuska grupa PSA postanowiła na razie uruchomić swój tyski zakład produkujący silniki.
– Uruchamiamy zakłady po spełnieniu dwóch kryteriów – zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i uwzględnieniu sytuacji rynkowej danego modelu. Fabryka w Gliwicach jest już w pełni przygotowana, czekamy na pozwolenie do działania od centrali – mówi Agnieszka Brania, rzecznik PSA w Polsce.
Popyt nie napawa jednak optymizmem. – Rejestracje nowych samochodów po 10 dniach maja wskazują, że ten segment gospodarki nadal jest w zapaści – dodaje Beata Dziekanowska, rzecznik FCA Poland. Inne duże koncerny jednak już pracują. Na przełomie kwietnia i maja uruchomiono fabryki Volkswagena w Wielkopolsce i Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. Od 4 maja uruchomiono też jedną linię produkcyjną zakładu Mercedesa w Jaworze.
Problemy motoryzacji przeniosły się na inne branże. W zakładzie oponiarskim w Dębicy czas pracy będzie zmniejszony co najmniej do czerwca. Z kolei Michelin po dwutygodniowej przerwie na przełomie marca i kwietnia nadal nie uruchomił wszystkich linii produkcyjnych.
Stopniowy rozruch
W nieco lepszym położeniu niż branża motoryzacyjna znajdują się producenci komponentów budowlanych. Ceramika Tubądzin za sprawą niższej sprzedaży przez dystrybutorów produkuje o 20 proc. mniej niż normalnie. Wiceprezes grupy Amadeusz Kowalski zapewnia jednak, że firma w drugiej połowie czerwca ma zamiar pracować ju … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS