„Ślady Świętego na Ziemi Limanowskiej” to tytuł wspaniałego albumu, który w pełen i wyczerpujący sposób pokazuje związki Jana Pawła II z Ziemią Limanowską.
Autorzy tego działa zadali sobie dużo trudu i nie szczędzili ani czasu ani też pracy, aby pokazać całą drogę, jaka łączyła Karola Wojtyłę z wydarzeniami i miejscami Beskidu Wyspowego i Gorców. W pięknej szacie graficznej, w odpowiednim formacie i co równie ważne – dobrze wydrukowany album jest znakomitą lekturą dla tych, którzy cenią sobie postać Jana Pawła II, ale również regionalizm, a więc historię bliskich nam miejsc.
Trudu pracy nad takim wydawnictwem podjęli się ks. Łukasz Bochenek oraz Zbigniew Grochot. Pierwszy z nich to kapłan związany kiedyś z parafią w Sowlinach, a obecnie w Nowym Sączu. Drugi zaś, znany nam wszystkim jako dokumentalista wydarzeń sakralnych, społecznik i nie tylko.
Autorzy podzielili album w sposób tematyczny tak dobrze, że przegląda się go z wielkim zainteresowaniem i odkrywa wciąż nowe informację, zdjęcia i fakty. Na 200 stronach publikacji przedstawili krok po kroku związki Karola Wojtyły z poszczególnymi miejscami: parafiami, górami, sanktuariami, ludźmi i wydarzeniami, w których późniejszy JPII brał udział. Dużo jest w albumie zdjęć pokazujących chwile podniosłe, ale są też fotografie zwykłe, przedstawiające ludzkie czynności, bez których człowiek nie mógłby funkcjonować. Jeszcze więcej jest zdjęć już mocno archiwalnych. Pięknie prezentują się zdjęcia z koronacji w Limanowej, z wizyty Kard. Jana Króla w Siekierczynie, z odwiedzin miejsc szczególnych, jak chociażby pobytu w ośrodku na Śnieżnicy czy związków z corocznym spotkaniem żołnierzy AK w Szczawie. Znalazły się również dokumenty, relacje i zdjęcia z Opactwa w Szczyrzycu.
Bardzo dokładnie omówione są turystyczne wycieczki Karola Wojtyły po górach Beskidu Wyspowego i Gorców. Jak przystało na album nie brakuje zdjęć ciekawych, „żywych perełek”, które dodają publikacji smaczku.
W końcowej części albumu Autorzy zamieścili pokłosie obecności JPII w tym regionie . A są wśród nich budowle sakralne, szkoły i ośrodki, które noszą imię Jana Pawła II.
W całej publikacji dużo jest fotokopii dokumentów papieskich, które potwierdzają historyczne wydarzenia opisywane w tym wydawnictwie. Słowo wstępne do tej publikacji napisał Biskup Tarnowski Andrzej Jeż oraz Starosta Limanowski Jan Uryga.
Publikację wsparli również limanowianie, którzy udostępnili swoje prywatne archiwa i dali możliwość pokazania wielu ciekawych zdjęć, widzianych ich okiem często z nietypowych ujęć.
Myślę, że to kolejna cenna publikacja, która wypełniła lukę, bo w takiej obfitej formie i z piękną oprawą graficzną może być wspaniałą lekcją historii, patriotyzmu i odpowiedzi na najważniejsze pytanie:
– ile z działalności JP II pozostało w nas na co dzień? Ile, po tylu latach?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS