Bliski termin uruchomienia elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
15.05.2020r. 13:17
W rozmowie z Fredem Kempe, szefem think-tanku Atlantic Council, podczas internetowej dyskusji na temat wpływu Covid-19 na globalne zapotrzebowanie na energię, dyrektor ENEC Mohamed Al Hammadi powiedział: “Reaktor jądrowy w bloku nr 1 wkrótce osiągnie stan krytyczny (zostanie po raz pierwszy wywołana łańcuchowa reakcja rozszczepienia), a pandemia Covid-19 nie wpłynęła na harmonogram ukończenia prac konstrukcyjnych. Mamy 700 pracowników pracujących nad projektem, aby dotrzymać terminu”.
“Elektrownia Barakah, pierwszy obiekt jądrowy do celów pokojowych w świecie arabskim, położony w regionie Al Dhafra w Abu Zabi, zmieni sposób w jaki Zjednoczone Emiraty Arabskie będą stymulować swój rozwój” – zauważył Al Hammadi.
“Wytwarzając 5,6 GW energii elektrycznej, zapobiegając jednocześnie emisji ponad 21 mln ton CO2 rocznie, elektrownia Barakah będzie zasilać Zjednoczone Emiraty Arabskie w czystą, bezpieczną i niezawodną energię elektryczną pracując w obciążeniu podstawowym” – powiedział. “Zapewni także dużą liczbę miejsc pracy”.
Dodał, że ENEZ zainicjował środki, w tym zaprzestanie wszelkich nieistotnych czynności, zablokowanie zakładu w Barakah i podjęcie innych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom na wczesnym etapie pandemii. Do tej pory nie odnotowano przypadków zarażenia koronawirusem na budowie elektrowni.
W elektrowni jądrowej Barakah zlokalizowanej 50 km na zachód od Ruwais na wybrzeżu Zatoki Perskiej w Abu Zabi budowane są cztery bloki wyposażone w reaktory jądrowe APR1400, każdy o mocy 1345 MWe, zaprojektowane i skonstruowane w Korei Południowej. Budowę bloku nr 1 rozpoczęto w 2012 r., a bloków nr. 2 – 4 w ciągu kolejnych trzech lat.
Budowę Barakah 1 zakończono w 2018 r. W lutym 2020 r. federalny urząd ZEA ds. regulacji jądrowych (FANR) wydał 60-letnią koncesję dla firmy Nawah, spółki zależnej ENEC na eksploatację elektrowni. Załadunek paliwa do reaktora ukończono na początku marca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS