Nieoczekiwane skutki kwarantanny we Francji: czystsze powietrze i mniej wypadków
15.05.2020r. 13:13
Wpływ kwarantanny okazał się jednak mniejszy w zakresie emisji cząstek (PM10 i PM2,5), których spadek w powietrzu szacowany jest na 7 proc. Airparif tłumaczy mały spadek emisji tych cząstek silnym wpływem niekorzystnych warunków pogodowych i liczniejszymi źródłami emisji niż w przypadku dwutlenku azotu.
Stowarzyszenie badało również obecność w powietrzu drobnych cząstek (PUF, poniżej 100 nm, które mogą być tak małe jak cząsteczka DNA) dzięki pomiarom z pierwszej stacji mierzącej ten typ zanieczyszczeń zainstalowanej w centrum z Paryża.
Podczas kwarantanny ilość PUF spadła o około 30 proc. Ich emisje są również związane z transportem drogowym oraz powietrznym na obszarach zabudowanych.
Mniszy ruch drogowy podczas kwarantanny przyczynił się również do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach metropolii paryskiej. Służby drogowe odnotowały w kwietniu o 55,8 proc. mniej śmiertelnych wypadków.
W kwietniu na drogach zginęły 103 osoby, o 130 mniej niż w kwietniu 2019 r. – wynika z danych opublikowanych w piątek przez drogowców z rządowej organizacji La Securite routiere (Bezpieczeństwo drogowe).
Spadek liczby przejazdów wpłynął na zmianę typu wypadków; odnotowano mniej zderzeń, ale większą liczbę wypadków z utratą kontroli nad pojazdami, które zjeżdżały z dróg, uderzając w przeszkody znajdujące się poza trasami. Policja i fotoradary odnotowały jednak wzrost o 16 proc. przypadków przekraczania przez kierowców dozwolonej prędkości na drogach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS