„Seniorzy w Powiecie Otwockim 2020-2023” to przyjęty niedawno program, który pozwoli na ubieganie się o dofinansowanie różnego typu inicjatyw skierowanych do starszych mieszkańców. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku zapowiada, że będą one skupiać się wokół dawnego Ogniska Wychowawczego „Świder” im. K. Lisieckiego „Dziadka”, gdzie planowane jest utworzenie Centrum Seniora.
SYLWIA WYSOCKA
Tak zwane ognisko „Dziadka” Lisieckiego w Świdrze funkcjonowało do końca ubiegłego roku. W grudniu 2019 r. decyzją rady powiatu zamknięto tę placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci i młodzieży, tłumacząc, że jej formuła się wyczerpała. Przy podejmowaniu tej decyzji władze powiatu i PCPR zapowiadały jednak, że będą szukać innych możliwości uruchomienia w tym miejscu działalności o charakterze prospołecznym i nowych form wsparcia lokalnej społeczności. Okazuje się, że takie możliwości otwierają się obecnie dla seniorów.
– Sytuacja demograficzna pokazuje, że coraz szybciej wzrasta odsetek osób starszych w społeczeństwie. W powiecie otwockim jest ok. 26 tysięcy mieszkańców w wieku poprodukcyjnym – mówi Małgorzata Woźnicka, dyrektor otwockiego PCPR.
– Jednocześnie pojawiły się możliwości pozyskiwania dofinansowania na zadania dotyczące osób starszych. Polityka państwa skupia się obecnie na tematyce senioralnej, w związku z tym można otrzymać pieniądze na ten cel. Szukaliśmy takich możliwości, żeby wszystkie działania związane z polityką senioralną powiatu połączyć w jednym miejscu i pozyskać pieniądze, które państwo przeznacza dla tych osób. Biorąc pod uwagę, że przyjęliśmy w „Dziadku” Lisieckim model międzypokoleniowej integracji oraz że istnieją możliwości wystąpienia o środki na konkretne działania, zaproponowaliśmy program „Seniorzy w Powiecie Otwockim 2020-2023” – tłumaczy dyrektor PCPR.
Program został dobrze oceniony przez radnych z komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa, a następnie uchwalony przez radę powiatu podczas sesji 30 kwietnia.
– To zupełnie nowa inicjatywa. Nie mieliśmy do tej pory programu, który byłby tak konkretnie skierowany do osób po 60. roku życia. Niewiele powiatów ma programy, które pozwalają wykorzystać potencjał osób starszych z uwzględnieniem ich potrzeb – przekonuje Małgorzata Woźnicka.
Program można znaleźć m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Otwockiego. Opisuje aktualną sytuację seniorów oraz podejmowane na ich rzecz działania, ale przede wszystkim wytycza cele na najbliższą przyszłość, zakładając, że w dawnym ognisku „Dziadka” Lisieckiego powstanie Centrum Seniora. Będą w nim podejmowane działania i świadczone usługi dla seniorów.
– Przyjęcie programu pozwoli nam jeszcze w maju ubiegać się o środki unijne, i to w ostatnim rozdaniu, jeśli chodzi o usługi społeczne i opieki zdrowotnej – podkreśla Małgorzata Woźnicka.
– Wysokość dofinansowania obejmuje 93 proc. wartości projektu. Mamy już napisany projekt „Aktywni i samodzielni”, którego wartość to prawie 1,5 mln zł. Wkładem własnym będą pomieszczenia po ognisku, przyszłoroczne wydatki na turnusy rehabilitacyjne i praca psychologa. Sięgniemy także po pieniądze z programu „Dostępność +” – zapowiada dyrektor PCPR.
Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, w Centrum Seniora planowane jest podjęcie kilku działań, zorganizowanie szkoleń oraz warsztatów dla seniorów, a także młodszych mieszkańców (szczegóły w ramce).
Czego się spodziewać?
Działania planowane w ramach programu „Seniorzy w Powiecie Otwockim 2020-2023” w Centrum Seniora przy ul. Mickiewicza 43/47 w Otwocku:
- „Bezpieczny senior” – cykl zajęć skierowanych do mieszkańców powiatu w wieku powyżej 60 lat, mających na celu edukację seniorów w obszarze bezpieczeństwa.
- „Aktywny senior” – cykliczne zajęcia ruchowo-relaksacyjne dostosowane do możliwości uczestników, mające na celu aktywizację osób starszych i tym samym poprawiające ich sprawność fizyczną i samopoczucie.
- „Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze” – cykl spotkań kobiet w wieku powyżej 60 lat, zrzeszających panie zainteresowane robótkami ręcznymi. W spotkaniach będą mogły uczestniczyć także młodsze osoby zainteresowane nauką lub doskonaleniem umiejętności rękodzielniczych.
- „Teatr seniora” – warsztaty teatralne i aktorskie dla osób starszych, zakończone widowiskiem teatralnym dla podopiecznych Centrum Seniora oraz szerszej publiczności.
- „W zdrowym ciele zdrowy duch” – warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania osób starszych w kontekście potrzeb organizmu w tym wieku i chorób wieku starczego.
- „Poradnia specjalistyczna geriatryczna” – lekarz geriatra będzie przeprowadzał wstępne konsultacje dla osób starszych i ewentualnie kierował je do dalszej diagnostyki lub konsultacji u specjalistów przyjmujących w okolicy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS