Post, modlitwa, jałmużna i dzieła miłosierdzia nigdy nie są sztuką dla sztuki, ale dla naszego nawrócenia i zbliżenia się ku Panu Bogu – powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski podczas dzisiejszej Mszy św. w bazylice, sprawowanej z okazji zaproponowanego przez papieża Franciszka Dnia Modlitwy, Postu i Dzieł Miłosierdzia, w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa.
Eucharystia została odprawiona w bocznej nawie przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej w kieleckiej katedrze.
Biskup przypomniał w niej, że choć nadal trwamy w radosnym czasie Zmartwychwstania, to jednak zakłóca go pandemia koronawirusa ogarniająca cały świat i w wielu „regionach zbierająca obfite żniwo”.
Dlatego papież Franciszek zaproponował 14 maja jako Dzień Modlitwy, Postu i Dzieł Miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii. – Do modlitwy w tej intencji w zgodzie ze swą wiarą i tradycją włączają się przedstawiciele różnych religii – mówił biskup, podkreślając budowanie tej szczególnej wspólnoty ludzi dobrej woli w sytuacji zagrożenia.
– Nasza cywilizacja, z blisko ośmiomiliardową liczbą ludzkości, w różny sposób przeżywa życie duchowe ze swoimi formami wymogów ascetycznych, do których należą modlitwa, post i jałmużna – zauważył bp Piotrowski przypominając zarazem, że katolicy dobrze znają tę „duchową triadę, ponieważ w Kościele jest ona drogą wielkopostnej przemiany i nawrócenia”.
– Głęboki sens tych praktyk zmierza ku temu, aby człowiek zanegował swój egoizm i oddalenie od Boga, a szedł ku swojemu Stwórcy odzyskując krok po kroku utraconą godność dziecka Bożego. Dzięki temu człowiek na nowo dostrzega to, co jest ważne w jego życiu, a Jezus Chrystus staje się jego nauczycielem – zaznaczył biskup kielecki, zachęcając do pogłębionego podejścia do praktyk postu i ascezy.
– Niedawno wydałem dyspensę na pierwszy piątek miesiąca. Spotkałem się niestety z bardzo przykrymi uwagami ze strony ludzi duchowo niedojrzałych, bo nie pamiętają, że dyspensa nie znosi postu, ani ćwiczeń ascetycznych, ale daje okazję dla tych, którzy może tego potrzebują – wyjaśniał hierarcha.
Biskup tłumaczył także, że dzisiejsze propozycje nie są „nakładaniem nowych ciężarów”, ale odpowiedzią na miłość Jezusa i własnym, dobrowolnym wyborem.
Łącząc wszystkie dzisiejsze intencje parafii katedralnej, Kielc, diecezji i Polski bp Piotrowski zachęcał, aby w Bogu pokładać całą nadzieję.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS