Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. 9 maja świętujemy rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 roku ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Plan Schumana uważa się za zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej.
Co roku m.in. na Pomorzu świętowano hucznie Dzień Unii Europejskiej. Głównym miejscem wydarzeń był Targ Węglowy, gdzie nie brakowało koncertów i innych spotkań. W tym roku z względu na obowiązujące restrykcje takie obchody są niemożliwe. W Gdańsku nadal jednak pamiętają o przypadającej rocznicy. Wzdłuż głównych ulic Gdańska – podobnie jak w wielu innych miastach – wywieszone zostały flagi Unii Europejskiej.
Punktualnie o godzinie 12.05 w sobotę z wieży Ratusza Głównego Miasta usłyszeć można było utwór „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena, który jest hymnem Unii Europejskiej. Melodię wykona gdańska carillionistka Monika Kaźmierczak w towarzystwie trębacza Emila Miszka. Poza „Odą do radości” muzycy zagrali koncert utworów autorstwa europejskich kompozytorów.
Od godziny 10.00 na stronie internetowej Polskiego Chóru Kameralnego można było obejrzeć uroczystą mszę Wolfganga Amadeusza Mozarta „Missa Solmnis C-dur”, która oryginalnie została wykonana w sierpniu 2015 roku w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku.
Późnym wieczorem warto przejść się w okolice budynku Rady Miasta oraz pomnika Jana Heweliusza. Na nich wyświetlona zostanie flaga Unii Europejskiej. Wieczorne iluminacje będzie można zobaczyć od godziny 21.00 do 1.00 w nocy z 9 na 10 maja 2020 r. Na niebiesko rozbłyśnie także dźwig stoczniowy przy ul. Narzędziowców w Gdańsku, oraz napis „Gdańsk” na Ołowiance.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS