Prototyp respiratora ciśnieniowego WentILOT 1.0 opracowano w Instytucie Lotnictwa – Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jak poinformowało biuro sieci, sprzęt w najbliższych dniach będzie gotowy do testów medycznych. Po ich pozytywnym przejściu oraz kierunkowej decyzji Ministerstwa Rozwoju, możliwe będzie rozpoczęcie produkcji urządzenia.
Założenia konstrukcyjne respiratora konsultowane były z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” – informuje PAP.
– Nasz respirator nie zastąpi profesjonalnego, zaawansowanego technologicznie urządzenia, pozwalającego na prowadzenie pełnej terapii. Może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna lub innych ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią, prowadzących do czasowych niedoborów sprzętu – mówi cytowany w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej autor rozwiązania dr inż. Łukasz Czajkowski, pracujący z zespołem kierowanym przez mgr inż. Agnieszkę Sobieszek.
Po pomyślnym przejściu testów medycznych, sprzęt będzie mógł zostać poddany testom klinicznym, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich certyfikatów oraz statusu wyrobu medycznego – czytamy w komunikacie.
Projekt realizowany jest z inicjatywy i przy wsparciu zespołu koordynującego działającego przy Ministerstwie Rozwoju.
To nie pierwszy respirator, nad którym w ostatnim czasie pracują instytuty w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wspólnie z Instytutem Inżynierii Biomedycznej PAN wyprodukował sprzęt Ventil, służący do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Ministerstwo Nauki przeznaczyło na produkcję 100 takich urządzeń 5 milionów złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS