Już był schron, a właściwie dwa schrony, o których wszyscy zapomnieli z wyjątkiem najstarszych łazarzan. Teraz okazało się, że pod powierzchnią remontowanego rynku kryją się jeszcze inne skarby.
O odkryciu schronów przeciwlotniczych pod rynkiem już informowaliśmy – ale okazało się, że rynek kryje znacznie więcej tajemnic. Jak informuje portal lazarz.pl, gdy koparki zerwały z placu dwudziestowieczną nawierzchnię, na teren budowy weszli poszukiwacze z Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej Gniazdo oraz Stowarzyszenia Eksploracji Perkun – oczywiście za zgodą Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pracują tam od marca przeczesując powstałe wykopy, także z pomocą wykrywaczy metali. I już udało im się znaleźć prawdziwe skarby, niektóre nawet z XVII wieku!
Co konkretnie udało się dotąd znaleźć?
Fragmenty porcelanowych kubków na piwo i porcelanowe korki od piwa z markami lokalnych producentów napojów alkoholowych świadczą o tym, że picie napojów z procentami ma tu długą tradycję, znacznie przekraczającą istnienie Lejka Łazarskiego. jak się okazuje, bardzo popularne było tu piwo od Oscara Stillera, który je produkował po sąsiedzku, bo obok kościoła.
Zachowało się sporo ołowianych plomb, jakimi pieczętowano worki z towarem, wiadomo już więc, że rynek także 100 i 200 lat temu był miejscem ożywionego handlu i to nie tylko wyrobami alkoholowymi – i nie na lokalną skalę. Były tu do kupienia między innymi mąka z Torunia, sól z Inowrocławia i kawa palona we Wrocławiu.
Znaleziono też sporo monet z okresu pruskiego i drugiej RP, a także starszych, z XVII i XVIII wieku, a to może być jeszcze nie koniec odkryć, ponieważ prac trwają, a trzeba uwzględnić fakt, że na rynek wywożono gruz i odpady, aby wyrównać jego nawierzchnię, jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku!
Znalezione skarby będą oczywiście do oglądania przez wszystkich zainteresowanych – jest projekt przygotowania specjalnej wystawy w Muzeum Archeologicznym, a na rynku – wystawy fotografii dokumentującej znaleziska. Przypomnijmy, że na Rynku Łazarskim po remoncie powstanie specjalne miejsce na takie właśnie wydarzenia plenerowe.
Na razie jednak trwa inwentaryzacja znalezisk, prowadzone są też dalsze poszukiwania. Po ich zakończeniu rozpoczną się przygotowania do wystawy już na nowym Rynku Łazarskim. Przypomnijmy, że jak informowaliśmy, remont ma się zakończyć jesienią 2021 roku.
el
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS