Choroby odkleszczowe stanowią jedno z największych naturalnych zagrożeń, jakie występują w naszym klimacie. Zarówno Główny Inspektorat Sanitarny, jak i Ministerstwo Zdrowia apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów oraz o dokładne obejrzenie ciała po ich zakończeniu.
“Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych)” – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie gis.gov.pl
Kleszcze szczególnie przyciąga ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Powinniśmy zatem uważać na nie przebywając w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach i paprociach, a także na terenach zieleni miejskiej.
Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym i obrzękowym. W zależności od wrażliwości układu odpornościowego mogą u różnych ludzi dawać odmienne objawy. Kleszcze w Europie mogą przenosić choroby zakaźne, takie jak: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór. Idąc do lasu należy zaopatrzyć się w długie spodnie, koszulę lub bluzę z długim rękawem, zakryte buty oraz czapkę. Warto też zdecydować się na ubrania w jasnych kolorach – łatwiej będzie zauważyć na nich kleszcze. Lepiej unikać spania w namiocieniedaleko wysokiej roślinności. Zaleca się także stosowanie środków odstraszających kleszcze, a nawet szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Kleszcze zaatakowały lasy i parki. Ten sezon im sprzyja
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS