A A+ A++

– MKiDN informuje:

„Zakończenie działań zbrojnych w 1945 r. nie unieważniło wszystkich skutków konfliktu. Europa została podzielona i o ile państwa Europy Zachodniej mogły cieszyć się odnowieniem wolnego życia politycznego i odbudowywać gospodarkę korzystając m.in. ze środków amerykańskiego Planu Marshalla, to w Europie Środkowej i Wschodniej rozgrywał się kolejny akt dramatu: pod osłoną bagnetów Armii Czerwonej zostały zaprowadzone nowe totalitarne porządki” – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, otwierając międzynarodową konferencję „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”.

Wicepremier Gliński, który objął wydarzenie honorowym patronatem, podkreślił, że II wojna światowa była prawdopodobnie największym politycznym i militarnym kataklizmem w dziejach naszego kontynentu.

„Tylko w Europie straciło życie ponad 40 milionów ludzi, którzy ginęli nie tylko na frontach, ale i wskutek Holokaustu, innych ludobójczych działań III Rzeszy i Związku Sowieckiego oraz jako ofiary alianckich działań odwetowych. Zrujnowane wsie i miasta – w tym Warszawa, zniszczona infrastruktura przemysłowa i transportowa, głód i choroby – to tylko niektóre skutki tej straszliwej wojny” – mówił prof. Gliński.

Minister kultury podkreślił, że kapitulacja Niemiec i zakończenie działań zbrojnych nie unieważniło wszystkich skutków konfliktu, a podział Europy po wojnie stworzył nowe problemy. Państwa Europy Zachodniej mogły cieszyć się odnowieniem wolnego życia politycznego i odbudowywać gospodarkę korzystając m.in. ze środków amerykańskiego Planu Marshalla, ale w Europie Środkowej i Wschodniej zostały zaprowadzone nowe totalitarne porządki.

„Państwa Bałtyckie utraciły niepodległość, a Polska i kraje położone na południe od niej zostały podporządkowane Związkowi Sowieckiemu. Prasa, rządy, a nawet gospodarka zostały poddane totalitarnej komunistycznej władzy i jej zbrodniczej ideologii. W Polsce do więzień, do cel śmierci lub na emigrację trafili przywódcy podziemia i żołnierze Armii Krajowej, którzy przez wiele lat z narażeniem życia walczyli o wolność z nazistowskimi Niemcami. Czy więc było to wyzwolenie, czy – jak sądzę – nowa okupacja?” – mówił minister kultury.

Wicepremier podziękował organizatorom za przygotowanie konferencji, a wybitnym historykom – za przyjęcie zaproszenia do dyskusji. Podkreślił, że zorganizowanie debaty w Internecie jest ciekawym precedensem i jednocześnie szansą na dotarcie do szerszego kręgu zainteresowanych, również do osób mieszkających w odległych częściach Europy i świata.

Zakres tematyczny konferencji

Konferencja, zorganizowana z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz Muzeum II Wojny Światowej, została podzielona na trzy panele. Każdy z nich odnosi się do jednej ze stref, w której skutki II wojny światowej wciąż nie zostały przezwyciężone: pierwszy panel – poświęcony pamięci o konflikcie: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu – politycznym wykorzystaniu, drugi – podejmujący problemy prawne wynikające z II wojny światowej, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic czy zasadności odszkodowań, oraz trzeci – poświęcony dyskusji o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyzwoleniem, a w jakim nową okupacją, oraz czy upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową.

Uczestnicy konferencji

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali naukowcy i badacze z Wielkiej Brytanii, Rosji, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Czech i Polski: dr Łukasz Adamski, dr Łukasz Kamiński, prof. Heorhij Kasianow, prof. Stephan Lehnstaedt, prof. Peter Oliver Loew, prof. Alvydas Nikžentaitis, prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Rydel, Mark Sołonin, dr Oldřich Tůma i Jonathan Walker.

Moderowanie poszczególnymi panelami powierzono: dr. Sławomirowi Dębskiemu z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Rafałowi Rogulskiemu- dyrektorowi Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz Robertowi Kostro – dyrektorowi Muzeum Historii Polski.

Wideokonferencja – dostępna dla każdego

Ze względu na sytuację epidemiologiczną wydarzenie zorganizowano w formie wideokonferencji, dostępnej na profilach organizatora – Muzeum Historii Polski na Facebooku (https://www.facebook.com/MuzeumHistoriiPolski/) oraz na kanale YouTube (https://www.youtube.com/results?search_query=muzeum+historii+polski) i dającej możliwość zadawania pytań ekspertom przez zalogowanych słuchaczy. 50-minutowy program z dyskusją części uczestników konferencji, wzbogaconą materiałami filmowymi pokaże TVP Historia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/ pat/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałgorzata Kożuchowska włożyła koszulę od Olgi Kalickiej. “Rêves” podbije polski rynek?
Następny artykułByły radomski bokser w rękach policjantów