A A+ A++

– MFiPR informuje:

Innowacyjną postać leku przeciwcukrzycowego opracują naukowcy z Wrocławia. Na badania nad przenikaniem leku do krwioobiegu przez skórę i przygotowanie do wdrożenia terapii otrzymali ponad 11 milionów złotych z programu Inteligentny Rozwój (POIR) w konkursie Szybka Ścieżka.

– Badania i rozwój produktów leczniczych, w tym opracowywanie nowych postaci leków oraz nośników dla leków, nie tylko Polska uznaje za swój priorytet – zwraca uwagę Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. – Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Eksperci przewidują, że za 20 lat będziemy mieć w skali globalnej już ponad 640 mln chorych. Dlatego trzeba działać szybko i korzystając także z Funduszy Europejskich, poszukiwać nowoczesnych leków oraz technologii, które pozwolą nam wygrać z tą poważną, przewlekłą i kosztowną chorobą – dodaje.

Innowacyjna postać leku może w przyszłości pomóc niektórym pacjentom chorującym na choroby towarzyszące, takie jak wrzody żołądka, zastąpić tabletki, których chorzy na cukrzycę przyjmują nawet kilkanaście dziennie.

Jakość i bezpieczeństwo

Zespół badawczy chce stworzyć nową, konkurencyjną względem dostępnych dziś na rynku postać leku przeciwcukrzycowego (z wybranymi substancjami czynnymi) o zwiększonym profilu uwalniania. Podstawą pomysłu jest użycie innowacyjnego nośnika przezskórnego opracowanego przez naukowców Biotts y Wrocławia. Umożliwia on podanie leku bez naruszania ciągłości powłok skórnych. Dzięki tej technologii terapia pacjentów z cukrzycą typu 2 ma być bardziej bezpieczna niż dotychczas. Aż 90 proc. diabetyków zmaga się właśnie z tą odmianą choroby.

Szybka Ścieżka dla innowatorów

Pomysł biotechnologicznej spółki Biotts zyskał aprobatę ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w konkursie Szybka Ścieżka. W aktualnej edycji konkursu, który jest finansowany z programu Inteligentny Rozwój, wnioski o dofinansowanie innowacyjnych projektów można składać do 18 czerwca br. Od 21 kwietnia, w kolejnych dwóch rundach z łączną alokacją w wysokości 800 mln zł, aplikować mogą małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych).

W Szybkiej Ścieżce nie ma ograniczeń tematycznych poza wymogiem, żeby projekty B+R wpisywały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Szczegółowe informacje na stronie NCBiR oraz na stronie POIR.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS. 152,6 mln złotych zwolnionych składek
Następny artykułDla amatorów i fachowców. Nawigacja samochodowa w dobrej cenie