– Otrzymaliśmy ponad 170 propozycji z całego kraju, w tym ponad 100 filmów fabularnych, kilkadziesiąt animacji i dokumentów. Są wśród nich zarówno dzieła uznanych filmowców, jak i młodych twórców, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. 10 maja zakończymy etap selekcji i ogłosimy oficjalny program festiwalu.
Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń.
Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców, m.in. Agnieszki Smoczyńskiej czy Jana Komasy.
– W sekcji konkursowej widzowie zobaczą kilkadziesiąt tytułów. Selekcja będzie bardzo trudna. Zgłoszone propozycje to w zdecydowanej większości oryginalne i dobrze zrealizowane produkcje, często ze znakomitą obsadą. Lista znanych aktorów, których można podziwiać w festiwalowych propozycjach jest dość długa, można na niej znaleźć m.in. Emilię Krakowską, Olgę Bołądź, Dorotę Pomykałę, Ewę Skibińską, Pawła Deląga, Roberta Gonerę i Bartosza Porczyka – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Filmowcy powalczą o statuetkę Salamandry oraz czek na 3 tysiące złotych w każdej z konkursowych kategorii: dokumencie, fabule i animacji.
Tegoroczną edycję festiwalowego konkursu rozstrzygnie jury w składzie:
1. Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy;
2. Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny;
3. Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum
Filmowego;
4. Anna Różalska, producentka filmowa;
5. Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA;
6. Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa;
7. Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, pisarka i publicystka;
8. Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa.
Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności oraz nagrodę dziennikarzy. – Nagrodę dziennikarzy przyzna jury dziennikarskie. W składzie tegorocznego jury znajdzie się 13 przedstawicieli mediów, ludzi związanych z wrocławskimi redakcjami, blogerzy oraz dziennikarze niezależni. Nagrodę publiczności przyznają nasi widzowie, którzy będą mogli zagłosować online na wybrany film – dodaje Jarosław Perduta.
CZYTAJ TEŻ: “INTERNET NIE JEST DLA ARTYSTÓW PRZESZKODĄ, TYLKO TRAMPOLINĄ” [WYWIAD]
„Long Story Short Film Festival” to pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online w dniach od 17 do 24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie całkowicie bezpłatny. Widzowie obejrzą festiwalowe filmy za pośrednictwem fanpage’u Dolnośląskiego Centrum Filmowego na Facebooku oraz na stronach strony www.shortfestival.pl i www.dcf.wroclaw.pl.
CZYTAJ TEŻ: “NIE WSZYSTKIE KINA OTWORZĄ SIĘ PO EPIDEMII” [WYWIAD]
Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez organizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.
CZYTAJ TEŻ: WE WROCŁAWIU BĘDZIE KINO SAMOCHODOWE! TO POMYSŁ NA ROZRYWKĘ W CZASIE EPIDEMII
Czy kina przetrwają kryzys związany z epidemią koronawirusa?
Oddanych głosów: 451
Tagi: DCF, dolnoślaskie centrum filmowe, filmy, kino, festiwal, festiwal online, festiwal filmowy, dcf online, jarosław perduta, krótkie metraże, Long Story Short Film Festival
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS