A A+ A++

COVID-19 w Brazylii – “Uzdrowiciele”uciekli przed chorobą
02 maja 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

*

„Misje w czasie pandemii” – O. Józef Grzywacz, CSsR – Salvador – Brazylia

Drodzy dobroczyńcy i członkowie Patronatu Misyjnego,

W odpowiedzi na konkurs – świadectwo „Misje w czasie pandemii” organizowanym przez MIVA Polska piszę  z miasta Salvador, na północy Brazylii. Jest to stolica stanu Bahia, gdzie pracuję jako misjonarz redemptorysta od 33 lat. Jest tutaj ponad 110 parafii i wielka ilość kościołów i kaplic. Już od sześciu tygodni jesteśmy „uwięzieni” w naszym domu zakonnym.

 Z powodu  pandemii koronawirusa COVID-19 jest wiele ograniczeń: „Zostań w domu”, maski, ograniczona ilość klientów w sklepach, zamknięte wielkie supermarkety, ograniczona działalność duszpasterska.

Aktualnie najgorsza sytuacja jest w Manaus, São Paulo i Rio de Janeiro. Tutaj w prawie czteromilionowym mieście nie jest najgorzej. Ale oprócz pandemii w naszym stanie jest poważny problem z dengi i  obsunięciami ziemi z powodu dużej ilości deszczów. Właśnie dwóch księży zwyciężyło chorobę koronawirusa.

Najwięcej cierpią ludzie z peryferii. Rząd brazylijski przyznał dla około 55 milionów obywateli, którzy żyją poniżej linii biedy=nędzy, i wypłaca  zasiłek w wysokości 600 reais (około 101 euro) przez 3 miesiące; my zakonnicy też możemy otrzymać tę zapomogę.

 W ostatnim czasie byłem członkiem Ekipy Misyjnej – i nasza działalność polegała na przygotowaniu i głoszeniu Misji Ludowych w parafiach rozsianych w głębi stanu Bahia.  Prawie wszystko „stanęło” i Episkopat Brazylii –  idąc za wskazaniami Instytucji Medycznych – nie zaleca większych celebracji. Kościoły wprawdzie są otwarte, ale może uczestniczyć tylko pięć osób. Niektórzy księża umieścili zdjęcia parafian w ławkach w kościele, inni objeżdżają z Najświętszym Sakramentem po terenie dzielnic. Większość parafii przeszło na transmitowanie Mszy świętych i  innych celebracji na Facebooku. Tak robią nasi współbracia  redemptoryści z Pituaçu, Ondina, Arraial da Ajuda i Bom Jesus da Lapa. W sanktuarium Bom Jesus da Lapa odbyły się świecenia diakonatu trzech kleryków – bez obecności fizycznej rodziny i Ludu Bożego.

Moim sposobem ewangelizacji jest celebracja wspólnotowa Eucharystii, modlitwa osobista, medytacja Słowa Bożego (właśnie po 6 tygodniach skończyłem czytanie całego Pisma Świętego, po polsku, wydanie Biblia Tysiąclecia). Staram się utrzymać zawsze aktualnego Bloga poświęconemu pobożności maryjnej. Jako nowe propozycje przedstawiam medytacje Różańca Magnificatu (tajemnice miłosierne)  i Różańca Nieustającej Pomocy (tajemnice odkupienia) wersja po polsku i po portugalsku. Na początku maja chcę również podzielić się spostrzeżeniami na temat „Mocy ikony Nieustającej Pomocy w Brazylii” –  zobacz na stronie Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji, październik 2016.

W artykule umieszczonym w Blog „Mariologiapopular” (https://mariologiapopular.blogspot.com/2019/12/pos-catolicismo-e-protestantismo-seitas.html) pisałem o  wielkiej obecności protestantów i sekciarzy w Brazylii. W parafii gdzie mieliśmy Misje Ludowe w październiku 2019 (Jequié): w dzielnicy którą obsługuje jeden ksiądz jest ponad 100 pastorów. Większość z nich głosi „teologię pomyślności” i obiecuje cuda i uzdrowienia. Ciekawe, że w tym czasie pandemii – globalnej choroby – można spotkać na ich kościołach = miejscach kultu taki napis: „Z powodu choroby zawieszone sekcje uzdrowieniowe”. Kościół Katolicki w miarę możliwości prowadzi działalność duszpasterską i społeczną oraz widzimy piękne gesty współczucia i solidarności. Obecnie jest czas „zatrzymania”, refleksji i spojrzenia w przyszłość: jaki będzie nowy rodzaj uczniostwa Chrystusowego, jaki nowy Kościół, jaki sposób nowej ewangelizacji? Czas i Duch pokażą. Wieżę, że przyjdą lepsze czasy, ponieważ “W Nim bowiem żyjemy, poruszamy się i jesteśmy…” (Dz 17, 28a).

PS. Polecam w miesiącu maryjnym lekturę książki „Cztery spojrzenia na ikonę Nieustającej Pomocy” mojego autorstwa, wydanej przez Homo Dei w Krakowie.

Salvador, 30.04.2020.

W misyjnym braterstwie, 

O. Józef Andrzej Grzywacz, CSsR

mariologiapopular.blogspot.com

Jeżeli chcesz wspomóc działalność misyjną o. Józefa możesz przekazać dowolną ofiarę pieniężną na konto:

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

Numer konta: 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772

 Tytuł przelewu – Patronat JÓZEF GRZYWACZ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień flagi w Jaśle i powiecie jasielskim
Następny artykułMinister: decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli jest fakultatywna