A A+ A++

Sprawa z wniosku prokuratora generalnego trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w styczniu 2017 r. Zbigniew Ziobro domagał się w nim stwierdzenia, że uchwała Sejmu z listopada 2010 r. w sprawie wyboru na trzech sędziów TK narusza konstytucję. Chodziło o osoby z tzw. starego składu, a konkretnie: Stanisława Rymara, Piotra Tuleję oraz Marka Zubika. Sędziowie ci w grudniu zeszłego roku przeszli już w stan spoczynku. Zanim jednak to się stało, byli wielokrotnie – właśnie z powodu wniosku PG i często na jego żądanie – odsuwani od spraw, a jeden z nich, Marek Zubik, przez trzy lata nie wziął udziału w wydaniu ani jednego orzeczenia.

zobacz także:

Manipulowanie składami

Wniosek PG od początku budził kontrowersje. Eksperci podawali w wątpliwość jego zasadność. I ostrzegali, że gdyby trybunał przychylił się do tez w nim stawianych, mielibyśmy do czynienia z niewyobrażalnym wręcz chaosem prawnym. Należałoby bowiem przyjąć, iż w wydawaniu wyroków brały udział osoby, które nie były sędziami. Mogłoby się więc okazać, że kilka lat działalności TK stanęłoby pod znakiem zapytania.

Tak się jednak nie stało. Jak się dowiedzieliśmy, trybunał w połowie marca umorzył postępowanie z wniosku Zbigniewa Ziobry. Mimo to sprawa nadal budzi kontrowersje i to nawet w samym TK – zdania odrębne złożyło trzech sędziów, w tym dwóch wybranych już głosami posłów PiS (Piotr Pszczółkowski oraz Jarosław Wyrembak). A kwestii spornych jest kilka. Pierwsza z nich dotyczy sposobu procedowania TK.

Sędzia Wyrembak pisze, że brak kognicji TK w tej sprawie był „bardzo oczywisty – i to od chwili złożenia przez Prokuratora Generalnego wniosku inicjującego postępowanie (…)”. Jego zdaniem sprawa wymagała pilnego rozstrzygnięcia, gdyż dotyczyła statusu sędziów TK. Mimo to doszło do tego dopiero po upływie ponad trzech lat.

Na zwłokę w rozpoznaniu tej sprawy zwraca uwagę także sędzia Pszczółkowski, który „jednoznacznie negatywnie” ocenia „niewydanie rozstrzygnięcia przez ponad trzy lata od dnia złożenia wniosku przez Prokuratora Generalnego (co nastąpiło 11 stycznia 2017 r.), zatem przez jedną trzecią konstytucyjnej kadencji sędziów TK: Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika, a także w trakcie trwania kadencji tych sędziów (…)”. Jak zauważa, skutkiem tej zwłoki było albo nieorzekanie, albo wyłączanie z orzekania tych sędziów.

Przykładem może być tutaj wyłączenie, i to na wniosek Zbigniewa Ziobry, sędziów Rymara, Tulei i Zubika od rozpoznania głośnej spraw dotyczącej przepisów prawa o zgromadzeniach, które faworyzowały tzw. miesięcznice smoleńskie. TK oczywiście uznał, że reg … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTego nie znajdziesz w Internecie
Następny artykułKolejne umowy na inwestycje drogowe w Gminie Brodnica podpisane