Może to oznaczać m.in. trzy nowe ustawy dotyczące podatków dochodowych i nową ordynację podatkową.
Na razie jednak nagli uchwalenie zmian w VAT. Wynika to z konieczności dostosowania krajowych przepisów do zmian w dyrektywie VAT. Chodzi o szybką naprawę wewnątrzwspólnotowych przepisów (tzw. quick fixes).
Wciąż otwarte pozostają pytania o podatek od sprzedaży detalicznej i podatek cyfrowy.
Dochodowe na nowo
PiS nie wycofał się z zapowiadanego już ponad rok temu zamiaru uchwalenia trzech nowych ustaw o podatkach dochodowych. Wpisał to do programu wyborczego.
Nowe ustawy miałyby zastąpić obecne – o PIT i CIT. Ma to być „krótka i zrozumiała ustawa o opodatkowaniu rent i wynagrodzeń, ustawa o nowoczesnych, uproszczonych regulacjach działalności gospodarczej oraz ustawa o zyskach kapitałowych zachęcająca do inwestycji”.
Z programu PiS nie dowiemy się jednak, kiedy partia chciałaby je wdrożyć. Rok temu zapowiadało przedstawienie projektów tych trzech ustaw do końca 2019 r.
9 proc. CIT
Zanim to nastąpi, możliwe są zmiany w obecnych ustawach o PIT i CIT. Podczas premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podwyżkę z 1,2 mln euro do 2 mln euro limitu przychodów wpływającego na prawo do 9-proc. stawki CIT. Chodzi o limit bieżących przychodów przedsiębiorców, który obecnie jest na poziomie 1,2 mln euro.
O prawie do 9-proc. stawki CIT decyduje również drugi limit – odnoszący się do przychodów za poprzedni rok (tj. decydujący o statusie małego podatnika). Ten pułap został już podniesiony nowelizacją z 23 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2159). Wskutek tego od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie on z 1,2 mln euro do 2 mln euro.
Wyższy limit w ryczałcie
W trakcie kampanii wyborczej premier Morawiecki zapowiedział też zmiany w zryczałtowanym podatku dochodowym.
Dziś limit ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 250 tys. euro obrotów, czyli w przeliczeniu na złote dokładnie 1 mln 69 tys. 875 zł. Premier zapowiedział podniesienie go, najpierw do 1 mln euro, a docelowo do 2 mln euro. Po przeliczeniu na złote byłoby to ponad 9 mln zł obrotów.
– To oznacza, że nowe rozwiązanie obejmie powyżej 90 proc. potencjalnych jego beneficjentów, którzy mogą być zainteresowani tego typu uproszczonym rozliczeniem – mówił podczas kampanii premier.
Darowizny do odliczenia
W programie PiS zapisano też inne, mniejsze zmiany w podatkach dochodowych. Chodzi o zwiększenie limitów odpisów podatkowych na darowizny na cele pożytku publicznego, w celu – jak czytamy – „pobudzenia dobroczynności indywidualnej i korporacyjnej”.
zobacz także:
Obecnie każdy podatnik może przekazać organizacji pożytku publicznego darowiznę i odliczyć w PIT mak … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS