Po prawie dwóch miesiącach od zamknięcia placówek kulturalnych ze względu na pandemię rząd zdecydował o luzowaniu niektórych obostrzeń i otwarciu niektórych instytucji. Od poniedziałku działalność wznowić mogą muzea i galerie sztuki. Ale…
„Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracownikom i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym” – informuje na swojej stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W innym terminie więc mogą być otwarte placówki miejskie, a w innym te podlegające pod samorząd województwa podlaskiego. Zdjęcie zakazu działalności niektórych instytucji kultury nie oznacza też nakazu ich otwarcia.
Białystok. Data na razie wstępna
Co zdecydowały władze Białegostoku?
– Wystąpimy do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o opinię i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania miejskich placówek kultury. Po uzyskaniu tej opinii i stosownych wytycznych wstępnie planujemy otworzyć miejskie placówki 1 czerwca – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. Ale miejskie placówki kulturalne to nie tylko te predestynowane do wcześniejszego otwarcia, czyli muzea i galerie (Muzeum Wojska, Muzeum Pamięci Sybiru, Galeria Arsenał, Galeria im. Sleńdzińskich), ale też domy kultury (Białostocki Ośrodek Kultury połączony z kinem Forum, Dom Kultury Śródmieście) i teatr (Białostocki Teatr Lalek), na których odmrażanie trzeba będzie jeszcze poczekać. Wygląda więc na to, że data 1 czerwca to data orientacyjna i jak mówi prezydent „wstępna”, a instytucje kultury po konsultacji ze służbami sanitarnymi będą otwierane stopniowo i w różnym czasie – również wcześniej niż 1 czerwca.
Białystok. Ostrożne przymiarki
Same miejskie placówki, wytypowane jako pierwsze do potencjalnego otwarcia, na razie do tematu podchodzą ostrożnie. W większości zaczynają przygotowywać już różne zabezpieczenia, tak by chronić i zwiedzających, i pracowników. Na razie informują o tym dość lakonicznie.
„W związku z wprowadzeniem drugiego etapu odmrażania gospodarki będą otwierane galerie sztuki. Jednak nim to nastąpi, minie jeszcze chwila… By umożliwić Wam zwiedzanie, musimy przygotować nasze placówki i wprowadzić procedury bezpieczeństwa. O nowych dniach i godzinach pracy oraz sposobie funkcjonowania Galerii będziemy was jeszcze informować. Do tego czasu pozostańmy w wirtualnym kontakcie. Tęsknimy!” – informuje na Facebooku Galeria im. Sleńdzińskich.
Galeria Arsenał optymistycznie dzieli się fotografią neonu Ryszarda Grzyba „It’s getting better and even better” (Będzie lepiej i coraz lepiej) i pisze: „Troszczymy się o wasze bezpieczeństwo, więc zanim się zobaczymy, minie jeszcze chwila. Jak tylko poznamy oficjalną datę ponownego otwarcia – damy wam znać! Z utęsknieniem – Galeria Arsenał”.
Podlegające pod marszałka Muzeum Podlaskie wraz z oddziałami (m.in. Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie i Bielsku Podlaskim) też czeka na pozwolenie sanepidu i akceptację zwierzchnika. Na pewno nie zostanie otwarte dla zwiedzających już 4 maja.
Rekomendacje resortu
Przygotowanie placówek trochę potrwa – każda musi wprowadzić odpowiedni do swoich gabarytów reżim sanitarny i zastosować się do rekomendacji resortu ministerstwa kultury (choć w zależności od charakteru i „obłożenia” zwiedzającymi w każdej z instytucji będzie to pewnie wyglądało nieco inaczej).
Zgodnie z rekomendacjami muzea i galerie sztuki muszą m.in. mieć na wyposażeniu płyny odkażające, ograniczyć godziny zwiedzania i liczebność zwiedzających w tym samym czasie, zmienić trasy zwiedzania tak, by został zachowany odpowiedni, bezpieczny dystans, na razie zrezygnować z organizacji wydarzeń dla większych grup – czyli np. wernisaży, pikników, konferencji. Ale też zrezygnować z szatni i korzystania z multimediów i urządzeń aktywowanych dotykiem (jak audioprzewodnik czy ekran dotykowy).
Resort zaleca też, by w pierwszym okresie udostępnianie wnętrz odbywało się równolegle wraz z udostępnianiem zbiorów online.
To ostatnie akurat białostockie placówki czynią na swoich profilach FB praktycznie od początku zamknięcia instytucji. Pracownicy muzeów i galerii, a także teatrów, opery i domów kultury, starają się jak mogą, jedni intensywniej, inni mniej, by nie tracić kontaktu ze swoimi widzami. Wyszukują ciekawostki, pokazują najciekawsze eksponaty, obrazy i fotografie (a także filmy i spektakle), organizują wirtualne oprowadzania, pogawędki o sztuce i historii, warsztaty online dla starszych i młodszych. Na FB instytucji dzieje się naprawdę dużo, może wręcz zabraknąć czasu, by obejrzeć wszystkie propozycje, dobrze, że do wielu z nich online można wrócić również jakiś czas później.
Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dziełem – dlatego powrotu do tych instytucji nie mogą się doczekać i sami widzowie, i pracownicy instytucji.
Wirtualny spacer, sekrety i ilustracje
Na razie Muzeum Podlaskie zaprasza na FB m.in. do odkrywania tajemnic najciekawszych stylowych sekretarzyków, druków, obrazów i archeologicznych cymesów. W sobotę (2 maja) o godz. 12 zacznie się kolejny historyczny spacer z Hermesem po wnętrzach muzeum – oprowadzać będzie Andrzej Lechowski, który ciekawostkami sypie jak z rękawa. A że w tym roku lubianego przez białostoczan spaceru nocą po mieście w ramach Nocy Muzeów (a wiedzionego właśnie przez dyrektora Muzeum Podlaskiego) w maju nie będzie, tym bardziej warto przejść się z dyrektorem online po muzeum.
Muzeum pokazuje też prezentacje obrazów w języku migowym z Galerii Malarstwa Polskiego przygotowane dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
Na FB Galerii im. Sleńdzińskich warto posłuchać m.in. opowieści o jednym z najciekawszych obrazów Ludomira Sleńdzińskiego – „Ananke” z 1970 roku, na którym namalowaną postać i datę na obramowaniu tarczy zegara rozszyfrowuje Izabela Suchocka.
Galeria Arsenał cały czas wedle różnych kluczy pokazuje fragmenty swoich wystaw, prezentuje m.in. ciekawe opowieści o poszczególnych pracach z wystawy „Kradzieże i zniszczenia” (ostatnio choćby poczytać można o pracach Karola Radziszewskiego, posłuchać można też rozmowy z nim); na FB galerii znaleźć też można pomysły na zajęcia dla dzieci, m.in. w ramach cyklu „Plac Zabaw Arsenał w domu”.
Po wystawie „Mistrzowie ilustracji” można się „przejść” online w Centrum im. Zamenhofa dzięki dynamicznemu filmikowi, sporo się dzieje też na FB Muzeum Wojska – znaleźć tam można wiele ciekawych gawęd o eksponatach (ostatnio m.in. o obrazie „Uwaga! Promieniowanie” Antoniego Szymaniuka pisze dyrektor muzeum Robert Sadowski), pomysłów dla dzieci, archiwalnych fotografii i opowieści (m.in. cykl „Opowiem ci historię”).
Teatry, kina, opera nadal pozostają zamknięte.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS