Pod apelem przygotowanym pod szyldem Koalicji Miast dla Kultury podpisali się prezydenci Wrocławia, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina i Warszawy. Adresatem wystąpienia jest Piotr Gliński, szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego, ale zostało ono przesłane także do wiadomości premiera Mateusza Morawieckiego.
Autorzy listu akcentują, że w ich miastach natychmiast zareagowano na sytuację pandemiczną i kryzys, w jakim znalazły się różne środowiska. Wprowadzono różnorodne działania w poszukiwaniu rozwiązań i środków na wsparcie sektora kultury, instytucji, NGO’s oraz indywidualnych twórców.
Zarazem w gronie miast zaangażowanych w proces ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (w finale były Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Lublin i Katowice) pojawiła się inicjatywa wykorzystania rozwiązań prawnych i organizacyjnych opracowanych podczas zabiegów o tytuł.
Inicjatorem apelu jest prezydent Wrocławia. – Jako Europejska Stolica Kultury 2016 i lider Koalicji Miast czujemy podwójną troskę o szeroko rozumianą kulturę. Te tytuły są nie tylko powodem do dumy, ale przede wszystkim źródłem jeszcze większej odpowiedzialności za twórców, organizacje i instytucje działające nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
– Dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą wspólnego apelu do ministra Piotra Glińskiego o rozważenie naszych merytorycznych propozycji, które ustabilizują trudną sytuację instytucji kultury a także wesprą nas, samorządy w działaniach, które już dawno wdrożyliśmy. Ponowna współpraca w ramach poszerzonej dziś Koalicji Miast utwierdziła nas w jednym – najlepsze są rozwiązania wypracowane wspólnie i Solidarnie – dodaje prezydent Wrocławia.
Koalicja Miast: Wspólne działania samorządów na rzecz kultury
Koalicja Miast to inicjatywa zawiązana w 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury, współpracę podjęły miasta ubiegające się o ten tytuł.
Do udziału w programie Wrocław zaprosił partnerów z całego kraju. W obecnym kontekście Koalicja Miast staje się platformą wymiany doświadczeń polskich samorządów i instytucji kultury, ważną przestrzenią solidarności i współpracy.
Istotnym filarem działań Koalicji jest dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za polską kulturę i kondycję sektora, którego znaczenie dla społeczno-ekonomicznego rozwoju miast jest bezdyskusyjne. Celem Koalicji jest także regularne zgłaszanie inicjatyw, wyszukiwanie długookresowych i systemowych rozwiązań służących tej sferze aktywności społecznej i przydatnych samorządom lokalnym.
Przedstawiony list zapowiada działania systematyczne z uwzględnieniem różnic pomiędzy samorządami. To początek dialogu, który samorządowcy chcą rozwijać.
W tej chwili trwają przygotowania katalogu rozwiązań i rekomendacji dla polskiego rządu, a także konkretnych narzędzi, które mają wyposażyć samorządy w kompetencje pozwalające skuteczniej przeciwdziałać nieuchronnym negatywnym skutkom pandemii w sektorze kultury.
Instytucje kultury: Przed otwarciem, konsultacje z sanepidem
W związku z decyzjami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności muzeów, galerii sztuki i bibliotek to dyrektorzy tych instytucji będą podejmowali ostateczne decyzje o terminie, trybie i zakresie otwarcia dla widzów i użytkowników.
Przed ich podjęciem dyrektorzy są zobowiązani do uzgodnienia zasad udostępnienia instytucji z inspektoratem sanitarno-epidemiologicznym i przedstawienie planu działań w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Priorytetem jest bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców Wrocławia. Oznacza to, że placówki nie zostaną otwarte wcześniej niż 11 maja i będzie następowało stopniowo.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS