Panorama przy ul. Konopnickiej to kąpielisko bardzo popularne wśród bielszczan. Wybudowano je w 1936 r. i aż do lat 50. minionego wieku było ono jednym z najładniejszych i najnowocześniejszych basenów w całej Europie.
Basen powstał z myślą o wielkich zawodach. Rywalizowali tam zarówno pływacy, jak i piłkarze wodni. Pamiątką po tamtych czasach jest stojący na basenie pomnik przedwojennej rekordzistki Polski Trudy Dawidowicz.
Do dyspozycji gości są tutaj 50-metrowa niecka sportowa, niecka rekreacyjna, zjeżdżalnia o długości 42 m, wieża do skoków, trybuny, trawiaste plaże, boiska, przebieralnie, taras widokowy i gastronomia.
Kąpielisko Panorama w Bielsku-Białej Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Pływalnia jest już jednak w złym stanie technicznym. Dlatego bielski samorząd od kilku lat planuje jej modernizację.
Panorama do remontu
Według zaprezentowanej w 2017 roku wstępnej koncepcji kąpielisko miało przemienić się w niewielki aquapark pod gołym niebem. Przewidywała ona m.in. podzielenie 50-metrowego basenu na trzy części.
Pierwsza miała być basenem do skoków do wody. Druga – 25-metrowym basenem ze stałymi torami pływackimi, a trzecia – wypłyconym basenem dla rodzin z dziećmi do nauki pływania i wodnego aerobiku.
Tak miało wyglądać przebudowane kąpielisko Panorama w Bielsku-Białej Materiały UM w Bielsku-Białej
W planach była także budowa wodnego placu zabaw, nowych zjeżdżalni i wyposażenie niecki rekreacyjnej w różnego rodzaju atrakcje, m.in. w konstrukcję do wspinania się.
Planowana modernizacja miała całkowicie zmienić dotychczasowy charakter 50-metrowego basenu.
Bielskie władze zwróciły się wtedy z prośbą do mieszkańców o wyrażenie swojej opinii na ten temat. Tych, którzy opowiedzieli się za przedstawioną koncepcją, było niewielu więcej od bielszczan, którzy zagłosowali przeciwko. Jednocześnie w mieście pojawiły się opinie, że kąpielisko z tak długą i ciekawą historią nie powinno być tak gruntowanie przebudowywane. Władze miasta zdecydowały wtedy, że historyczny wygląd basenowych niecek zostanie zachowany.
Basen podzielony na dwie części
Remont kąpieliska wciąż się jednak nie rozpoczął. Teraz, jak się okazuje, urzędnicy znowu myślą o nawiązaniu do pierwotnej koncepcji znacznej zmiany wyglądu basenu.
– Zlecono opracowanie zamiennego projektu modernizacji bielskiej Panoramy. Założeniem zleconych prac jest stworzenie możliwości podziału głębokiego basenu na dwie niezależne niecki basenowe, umożliwiając tym samym ich jednoczesne i niezależne wykorzystanie do skoków i pływania – mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
W drugiej niecce basenowej powstać ma część rekreacyjna z wieloma atrakcjami. Ma ona zostać częściowo wypłycona. Ma tam znaleźć się m.in. część przeznaczona dla najmłodszych.
Obiekt pod nadzorem konserwatora
Prace projektowe podlegają ocenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ obiekt znajduje się w jego gestii. Na podstawie dotychczasowych ustaleń bielscy urzędnicy uzyskali zgodę na zmianę materiału niecek basenowych z zastrzeżeniem zachowania ich prostokątnego historycznego kształtu.
Ochronie podlegają również wieża do skoków, budynek główny z dawnymi kabinami szatniowymi usytuowany równolegle do ul. Konopnickiej, tarasami ziemnymi i rzeźbą pływaczki.
– Obecnie nie jest możliwe wskazanie, jaki ostatecznie kształt przyjmie dokumentacja tej inwestycji. Wciąż zastanawiamy się nad koncepcją, trwa też interpretacja ustaleń i pomysłów oraz najtrafniejszych rozwiązań wraz z koordynacją z obowiązującymi przepisami, jak i wytycznymi konserwatora – dodaje Tomasz Ficoń.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS