A A+ A++

30.04.2020r. 13:52

Przedstawiony prezydentowi Trumpowi raport o konieczności odbudowy amerykańskiej przewagi w sektorze energetyki jądrowej (“Restoring America’s Competitive Nuclear Energy Advantage”) zakłada rozwój przemysłu jądrowego w Stanach Zjednoczonych oraz wsparcie eksportu amerykańskich technologii jądrowych za granicę.
Raport został opracowany przez Amerykańską Grupę Roboczą ds. Paliwa Jądrowego (United States Nuclear Fuel Working Group) powołaną przez prezydenta Donalda Trumpa w 2019 roku. Zalecenia tego raportu stanowią podstawę strategii, która ma na celu przywrócenie amerykańskiego przywództwa w dziedzinie energii jądrowej (Strategy to Restore American Nuclear Energy Leadership), którą ogłosił sekretarz energii USA Dan Brouillette.

Strategia ta przewiduje wzmocnienie konkurencyjności eksportowej USA poprzez m.in.
1. Utworzenie w administracji rządowej wyższego stanowiska w postaci pełnomocnika ds. wsparcia eksportu amerykańskich technologii jądrowych, którego zadaniem będzie m.in. koordynacja działań podmiotów prywatnych i publicznych w celu stworzenia jak najlepszych warunków dla rodzimego przemysłu do inwestowania za granicą.
2. Zapewnienie wsparcia amerykańskich instytucji finansowych dla cywilnego przemysłu jądrowego w konkurowaniu z finansowaniem zagranicznym. Zintegrowanie powstających w amerykańskim sektorze prywatnym technologii jądrowych z finansowaniem rządowym, Export-Import Bank (Ex-Im) jest niezbędne do konkurowania z przedsiębiorstwami państwowymi. Dodatkowo, aby wyrównać szanse, nowa amerykańska Korporacja Międzynarodowego Rozwoju Finansowania (U.S. International Development Finance Corporation – DFC) powinna zmienić dotychczasowe zapisy wyłączające wsparcie dla projektów jądrowych. Wzmocnienie wewnętrznych możliwości Ex-IM i DFC oraz wykorzystanie specjalistycznej wiedzy w innych agencjach federalnych będzie miało zasadnicze znaczenie dla zapewnienia konkurencyjnych modeli finansowania dla krajów poszukujących USA jako odpowiedzialnego partnera jądrowego.
3. Zwiększenie wydajności procesów eksportowych i zawarcie odpowiednich umów dwustronnych (w oparciu o rozdział 123 amerykańskiej ustawy o energii jądrowej z 1954 roku z późniejszymi zmianami) w celu otwarcia nowych rynków na eksport amerykańskich technologii, materiałów i paliw jądrowych.
4. Rozszerzenie programów międzynarodowej współpracy cywilnej w dziedzinie technologii jądrowej, w tym wymian technicznych regulatorów i pomoc w opracowaniu zagranicznych ram regulacyjnych w celu przyspieszenia zagranicznego licencjonowania amerykańskich technologii jądrowych za pomocą istniejących licencji NRC.

Energetyka jądrowa jest nieodłącznie związana z bezpieczeństwem narodowym, a USA straciły pozycję światowego lidera w tej dziedzinie na rzecz Rosji i Chin. Departament Handlu szacuje wartość tego rynku na 500 – 740 mld dolarów w ciągu następnych 10 lat. Obecnie Rosja dominuje w tym sektorze i zwiększa swoje wpływy na świecie dzięki zagranicznym zamówieniom na reaktory jądrowe o wartości 133 mld USD, planując budowę ponad 50 reaktorów w 19 krajach. Z kolei Chiny budują 4 reaktory za granicą, z perspektywami 16 kolejnych. W ciągu ostatnich 33 lat w Chinach zbudowano 45 reaktorów, a 12 jest obecnie w budowie.

Strategia zakłada, że Stany Zjednoczone wejdą na rynki zdominowane obecnie przez rosyjskie i chińskie przedsiębiorstwa państwowe i odzyska pozycję światowego lidera w eksporcie technologii dla energetyki jądrowej. Zgodnie z tą strategią w interesie bezpieczeństwa narodowego USA leży ochrona oraz wzrost aktywów i inwestycji całego amerykańskiego przemysłu jądrowego. Można to osiągnąć m.in. poprzez zwiększenie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych, zmniejszenie możliwości upadłości komercyjnych siłowni jądrowych oraz poprzez zapewnienie zapotrzebowania sektora obronności na uran.

Obok wsparcia całego rządu, kongres USA zapewnia także szerokie dwustronne i dwuizbowe wsparcie dla amerykańskiej energii jądrowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFala podwyżek w hipotekach – marże w górę
Następny artykułMON: Wojskowe „Test&GO” ruszają od poniedziałku (komunikat)