A A+ A++

Od 4 maja br. otwarte zostają niektóre instytucje kultury, w tym biblioteki. Będzie też można korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami zainteresowanych środowisk przygotowało wytyczne dla odmrażanych branż. Ich celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem.

Po weekendzie majowym  będziemy powoli wracać do tzw. nowej normalności. Mają nam w tym pomóc wytyczne, które zostały przygotowane dla odmrażanych  sektorów polskiej gospodarki. Dotyczą one również pracy bibliotek. 

Nowe zasady funkcjonowania

Zachęcamy do korzystania z dostępnych zasobów on-line. Preferujemy udostępnianie zbiorów w trybie wypożyczeń na zewnątrz. Równocześnie prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy i między współpracownikami (1,5-2 metry).  Rekomendujemy ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem (np. na ladzie bibliotecznej) oraz innych stanowiskach obsługi czytelników. 

Zalecamy też wydzielenie „drogi brudnej”, czyli miejsca zwrotu książek,  oraz „drogi czystej” dla książek wypożyczanych z biblioteki. 

Rekomendujemy również ograniczenie użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych, oraz wykorzystania multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).

Wytyczne dla pracowników

Odpowiednie zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny oraz stosowania procedur zapobiegawczych będą obowiązywały także pracowników i obsługę bibliotek. 
Proponujemy między innymi:

– zwiększenie odległości między pracownikami i zachowanie bezpieczeństwa pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (minimum 2 m);

– podzielenie zmian w pracy, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników przebywających w danym momencie na terenie obiektu;

– zmniejszenie liczby pracowników korzystających w tym samym czasie ze wspólnych obszarów – np. stołówki pracowniczej, szatni. Zalecamy, aby liczba osób z nich korzystających umożliwiała zachowanie dystansu społecznego min. 2 m; 

– zapewnienie, w miarę możliwości, wietrzenia nieklimatyzowanych pomieszczeń;

– ograniczenie do niezbędnego minimum spotkań i narad wewnętrznych. Powinny one być przeprowadzane przy otwartych oknach z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości pomiędzy osobami (minimum 2 m), ale preferowany jest kontakt telefoniczny oraz mailowy;

-ograniczenie korzystania przez pracowników z przestrzeni wspólnych, w tym: wprowadzenie różnych godzin przerw, zmniejszenie liczby pracowników korzystających ze wspólnych obszarów w danym czasie (np. przez rozłożenie przerw na posiłki).

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

    • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.

    • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

    • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

    • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMIĘDZYRZECZ: 3 Maja za więziennym murem
Następny artykułWszystko będzie dobrze