A A+ A++

Podejmując trud budowy polskiej państwowości po I wojnie światowej nasi przodkowie odwoływali się do tego wspaniałego dzieła, z którego wszyscy powinniśmy być dumni. Pierwsza w Europie i druga po amerykańskiej na świecie, polska konstytucja, stanowiła nowoczesne podstawy ustroju państwa, oparte na trójpodziale władzy.

Ustawa Rządowa, bo taka była jej nazwa, była dziełem obozu patriotycznego z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele. I chociaż, uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 r., nigdy nie została zrealizowana w praktyce, to stała się wzorem dla późniejszych aktów prawnych tego typu na ziemiach polskich, również dla obecnie obowiązującej konstytucji z 1997 r. Przez okres zaborów świętowano rocznice jej uchwalenia, a po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy w kwietniu 1919 r. ustanowił Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja. Po II wojnie światowej zostało zniesione przez władze komunistyczne, ale Polacy zawsze pamiętali o tym doniosłym wydarzeniu. Święto zostało przywrócone w kwietniu 1990 r.
Początek maja, to nie tylko Święto Narodowe 3 Maja. Świąteczne dni w pierwszy dzień maja otwiera Święto Pracy. Obchodzone przez społeczność robotniczą od 1890 r. dla upamiętnienia wielkiej demonstracji robotników w Chicago w 1886 r., w Polsce zostało ustanowione w 1950 r.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony w 2004 r. , ale także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
W tym roku obchodzimy te święta w warunkach domowych, ale postarajmy się dać wyraz „ Miłości Ojczyzny i bratniej jedności”, jak pisała nasza wielka poetka. Wywieśmy nasze narodowe flagi, przypnijmy kokardy w biało-czerwonych barwach, zaśpiewajmy z rodziną pieśni patriotyczne. Poczujmy narodową dumę z naszych wspólnych osiągnięć. Okażmy również wyrazy wsparcia tym, którzy nie będą mieli świąt. Przede wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy walczą o zdrowie i życie pacjentów zarażonych wirusem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. ZUS otwiera swoje placówki, ale sprawy lepiej załatwiać przez internet
Następny artykułWitaj Majowa Jutrzenko