A A+ A++

Data dodania: 2020-04-29 (12:32) Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Dolar jest dzisiaj w defensywie względem większości walut, chociaż wczoraj wieczorem handel na Wall Street zakończył się spadkiem. Ostatecznie nastroje na rynkach akcji uratowały nie takie złe wyniki finansowe spółki Alphabet (właściciel Google’a) i handel w Azji, oraz otwarcie w Europie cechuje umiarkowany optymizm. A to jest pretekstem do osłabienia dolara i odbicia walut bardziej ryzykownych (wśród G-10 tradycyjnie w takiej sytuacji prym wiodą AUD i NZD).

W przestrzeni FX kluczowym wydarzeniem była decyzja agencji Fitch dotycząca ratingu Włoch. Rewizja została dokonana niejako poza kalendarzem, ale uzasadniono to nadzwyczajną sytuacją związaną z finansami tego kraju w kontekście zaistniałej pandemii. Fitch ściął ocenę o jeden punkt do BBB-, czyli jest ona na skraju ratingu śmieciowego. Niemniej agencja pozostawiła ocenę stabilną, chociaż dała do zrozumienia, że ryzyka przeważają po negatywnej stronie. Fitch niejako przerzuca jednak dużą odpowiedzialność na Europejski Bank Centralny, wierząc, że program QE rozwiąże wiele problemów. To jednak podbija znaczenie jutrzejszego posiedzenia Banku, wraz ze wzrostem oczekiwań rynku, że do programu QE zostaną dopuszczone aktywa ze śmieciowym ratingiem.

Euro dzisiaj pozostaje jednak relatywnie mocne. Nieoczekiwany ruch Fitch’a nie doprowadził do spadku EURUSD poniżej 1,08. W efekcie dzisiaj rynek kieruje się na powrót w stronę testowanego wczoraj ważnego oporu przy 1,0880. 

W kalendarzu wydarzeń mamy wieczorne posiedzenie FED. Zmiany nie są oczekiwane, zatem rynek przywiąże uwagę do słów szefa FED nt. perspektyw gospodarki. Ostrożność Powella może schłodzić nastroje i  podbić notowania dolara.

OKIEM ANALITYKA – słabe ogniwo

Inwestorów najpewniej może zaskakiwać brak większej reakcji na euro po nieoczekiwanej decyzji Fitch’a w temacie ratingu Włoch, który zjechał do poziomu granicznego BBB- (poniżej mamy już ocenę śmieciową). Kluczowe jest kilka rzeczy – po pierwsze perspektywa jest stabilna (a nie negatywna), po drugie Fitch liczy na działania Europejskiego Banku Centralnego, które pomogą Włochom utrzymać koszty finansowania na relatywnie niskim poziomie. Tyle, czy w tym rozumowaniu nie ma pewnego zagrożenia? Spekulanci dobrze wiedzą, że program QE w wydaniu EBC jest limitowany i tylko pewna część ogólnej sumy przypada na włoskie papiery. Innymi słowy, jeżeli decydenci nie dadzą do zrozumienia, że modyfikacje są możliwe (myślę że z tym nie będzie łatwo), to rynki rozpoczną swoją grę na tzw. słabe ogniwo.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGoogle zarobiło na reklamach miliardy w 3 miesiące
Następny artykułPopulacja owadów w Europie spadła o 27 proc.