Z danych zebranych przez Personnel Service wynika, że w 2020 roku z Polski może wyjechać nawet 500 tys. Ukraińców, którzy w poszukiwaniu lepszych zarobków, wyjadą na zachód Europy.
– Powód odpływu kadry ze Wschodu na inne rynki europejskie, w tym głównie do Niemiec, jest prosty. Pracownik z Ukrainy woli, nawet nielegalnie, podjąć zatrudnienie w Niemczech i zarabiać 9 euro za godzinę, niż legalnie w Polsce 15 zł. Jeżeli nie zawalczymy o kadrę ze Wschodu w inny sposób niż zarobkami, przegramy to starcie. Potrzebna jest polityka migracyjna nastawiona na długoterminowe zatrudnienie – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.
Podobne dane pokazuje ostatnie badanie agencji Manpower, przeprowadzone kilka miesięcy temu wśród ok. 750 pracowników z Ukrainy.
Oglądaj też: Nie ma komu czereśni zbierać. Ekspert: “Wciąż posiłkujemy się pracownikami z Ukrainy”
Okazało się, że co czwarty ankietowany zamierza wyjechać. Głównym celem są Niemcy.
– Zainteresowanie wyjazdem do naszych zachodnich sąsiadów wzrosło, ale ostatnio pojawia się też coraz więcej pytań o oferty pracy w Czechach – mówi Karolina Rząsa, ekspert rynku pracy z agencji Manpower, w rozmowie z “Pulsem Biznesu”.
Od stycznia w Niemczech zaczną obowiązywać przepisy ułatwiające legalne zatrudnianie imigrantów. Tymczasem obowiązujące w Polsce prawo bywa zagmatwane, a procedury się przedłużają.
– Powinniśmy się skupić na tych osobach, dla których migracja zarobkowa ma charakter długotrwały. Musimy ułatwić pracownikom z Ukrainy, którzy chcą się u nas osiedlić na stałe, cały proces, tak żeby mieli dostęp m.in. do rynku mieszkaniowego czy edukacji dla ich dzieci – komentuje prezes Personnel Service.
Według szacunków PwC do 2025 roku na polskim rynku pracy zabraknie 1,5 mln pracowników.
komentarze
irytujące
Napisz komentarz
40 min. temu
sdfgNo tak, jak Ukraińcy chcą wyjechać to afera na cały powiat. Wyjeżdżającymi Polakami nikt się nie przejmował.
45 min. temu
TomekNiestety inaczej niż zarobkami nie da się zatrzymać pracownika
Rozwiń komentarze (2)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS