A A+ A++

Jedno z łódzkich przedszkoli wysłało rodzicom ankietę, w której pyta m.in. o to, czy rodzice “pracują w służbie zdrowia, służbach mundurowych lub placówce, która pomaga w walce z pandemią”. – Zmroziło mnie. Wygląda to jak próba dyskryminacji – mówią przedstawiciele pogotowia, którzy skontaktowali się z naszą redakcją. Urzędnicy tłumaczą, że najpewniej wcale nie chodziło o dyskryminację, tylko ustalenie, które dzieci powinny być przyjmowane w pierwszej kolejności.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym etapie luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Wskazał, że od środy 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola. To na samorządy spadła odpowiedzialność za to, żeby dzieci mogły przebywać w placówkach w warunkach reżimu sanitarnego. 

Urzędnicy z Łodzi rozpoczęli od sprawdzenia, ilu rodziców w ogóle jest zainteresowanych tym, aby ich dziecko wróciło do placówki. 

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za edukację, poleciła dyrektorom poszczególnych placówek, aby zebrali niezbędne informacje. Niedługo potem do rodziców zaczęły spływać ankiety. Treść tej, pod którą podpisała się dyrektor jednego z łódzkich przedszkoli miejskich, wzbudziła sporo emocji.

W mailu, na który rodzice mieli odpowiedzieć do końca kwietnia, znalazły się trzy pytania:

1. Czy jesteście Państwo zainteresowani opieką przedszkolną od 6 maja 2020 r. w reżimie sanitarnym?

2. Proszę podać średnią liczbę godzin pobytu dziecka w placówce, deklarowaną przez Państwa w reżimie sanitarnym?

3. Czy jesteście Państwo pracownikami systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19?

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Dyskryminacja?

Trzecie pytanie wzbudziło mnóstwo emocji. Na tyle, że z redakcją tvn24.pl skontaktowali się pracownicy pogotowia. 

– Muszę przyznać, że zmroziło mnie, jak to przeczytałem. W żaden sposób nie wyjaśniono, po co dyrekcji takie informacje. Można odnieść wrażenie, że to próba dyskryminacji. Naznaczania nas za to, że poświęcamy swoje bezpieczeństwo dla innych – komentuje Paweł Goździk, dyrektor ds. medycznych w łódzkim pogotowiu. 

Nie udało nam się dotrzeć do dyrektorki przedszkola, która była podpisana pod ankietą. O tym, dlaczego rodzice mieliby przekazywać informacje o miejscu pracy, zapytaliśmy Marcina Masłowskiego, rzecznika prezydent Łodzi. Urzędnik – jak mówi – o treści ankiety dowiedział się od nas.

– Każda placówka pytała po swojemu. Z całą mocą jednak chcę zapewnić, że przedszkola były zobowiązane do zadania tylko dwóch pierwszych pytań – mówi Marcin Masłowski.

Pierwszeństwo

Magistrat podejrzewa, że dyrektor przedszkola mogła mieć jak najlepsze intencje. Wiceprezydent Moskwa-Wodnicka, za pośrednictwem rzecznika, przypomniała, że resort zdrowia i edukacji podkreślał, że pierwszeństwo w przyjęciach do przedszkoli mają pracownicy służby zdrowia oraz innych zawodów zaangażowanych w walkę z pandemią.

“Najprawdopodobniej stąd dodatkowe pytanie” – komentuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Co na to ratownicy? 

– Z pewnością wszystko to powinno odbyć się w inny sposób. Nawet zakładając dobre intencje, można spodziewać się, że inni rodzice potraktują to jako jasny sygnał, że nasze dzieci mogą stanowić niebezpieczeństwo. I nie ma w tych słowach żadnej przesady. Na co dzień obserwujemy, jak początkowa wdzięczność dla służb zmieniała się w ostracyzm – mówi Paweł Goździk, dyrektor ds. medycznych w łódzkim pogotowiu. 

“Przedszkola mogą, ale nie muszą ruszyć”

Ankieta wysłana do rodziców dzieci z jednego z łódzkich przedszkoli

W czwartek resort zdrowia poinformował, że zapowiadane na przyszły tydzień otwarcie żłobków i przedszkoli jest “możliwością, a nie nakazem”.

/Czytaj na tvn24.pl o tym, jak wyglądają instrukcje GIS co do sposobu organizowania zajęć/

Zaznaczył, że w przypadku zamknięcia placówki dodatkowe zasiłki opiekuńcze będą dalej wypłacane. 

– Jako Ministerstwo Zdrowia przekazaliśmy wojewodom, a wojewodowie mają za zadanie przekazać placówkom opiekuńczym dla dzieci, czyli żłobkom i przedszkolom, m.in. płyny dezynfekcyjne. Zdecydowaliśmy o przekazaniu pierwszej partii – to jest 15 litrów płynu dezynfekcyjnego na każdą placówkę – przekazał rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz.

“My się po prostu boimy. Nauczyciele mogą odmówić przyjścia do pracy i cały plan runie” TVN24

Niektóre samorządy – w tym łódzki – już poinformowały, że placówki nie ruszą we wskazanym przez rząd terminie. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, wystąpiła do wojewody łódzkiego o przekazanie prognoz dotyczących tego, jaka będzie sytuacja epidemiologiczna w najbliższych dniach.

“Brak posiadania rzetelnych danych uniemożliwia Miastu Łódź (…) podjęcie ostatecznej decyzji w zakresie ewentualnego uruchamiania usług opiekuńczych nad dziećmi do lat 3 oraz przedszkoli” – czytamy w liście otwartym pod którym podpisała się Zdanowska.

Niektórzy samorządowcy krytykują też pomysł, żeby priorytet w przyjmowaniu do placówek miały dzieci osób pracujących na froncie walki z COVID-19.

– Mówienie, że w pierwszej kolejności będziemy przyjmować dzieci pracowników służby zdrowia czy kogokolwiek innego powoduje, że doprowadzimy jeszcze do kłótni między rodzicami i grupami społecznymi – komentował na antenie RMF FM Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Autor:bż/ks

TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPROGNOZA POGODY NA WEEKEND MAJOWY
Następny artykułRadomski Sanepid rozpocznie w maju testy na koronawirusa