Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadza wiele zmian. MRPiPS odpowiada na 8 najczęściej zadawanych pytań. Czy mikroprzedsiębiorca może starać się o pożyczkę, jeśli nie zatrudnia żadnych pracowników? Co zmieniło się w świadczeniach postojowych?
Zmiany w tarczy antykryzysowej – pytania i odpowiedzi
Jakie zmiany zaszły w tarczy antykryzysowej, kto jeszcze uzyskał prawo do wsparcia? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania:
- Czy mikroprzedsiębiorca może starać się o pożyczkę, jeśli nie zatrudnia żadnych pracowników?
- Jak zmieniły się zasady umarzania pożyczek dla mikroprzedsiębiorców?
- Jak nowe przepisy wpływają na podmioty ubiegające się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń?
- Czy zaszły zmiany w zakresie dofinansowań dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, ale niezatrudniającymi pracowników?
- Co uległo zmianie w świadczeniach postojowych?
- Kogo w świetle znowelizowanej tarczy antykryzysowej dodatkowo objęło zwolnienie za składek ubezpieczeniowych?
- Kto jeszcze dzięki zmianom w tarczy antykryzysowej może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
- O czym powinni wiedzieć specjaliści od BHP w świetle nowych przepisów?
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
1. Czy mikroprzedsiębiorca może starać się o pożyczkę, jeśli nie zatrudnia żadnych pracowników?
Tak. Narzędzie pomocowe w postaci umarzalnej pożyczki w wysokości do 5 tys. zł dzięki nowym zapisom skierowane jest również do mikroprzedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.
2. Jak zmieniły się zasady umarzania pożyczek dla mikroprzedsiębiorców?
Po pierwsze, zrezygnowano z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Ponadto podmiot korzystający z pożyczki będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia wsparcia. Dodatkowo przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie będzie stanowił przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Warto wspomnieć, że powyższe zasady dotyczą również pożyczek udzielonych przed wejściem w życie zmian w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej.
Zobacz również:
3. Jak nowe przepisy wpływają na podmioty ubiegające się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń?
Znowelizowana tarcza antykryzysowa oferuje mikro, małym oraz średnim przedsiębiorcom dwie wymierne korzyści. Firmy, które złożyły wnioski o wspomniane dofinansowanie mogą mieć przyznane wsparcie od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia. Ponadto przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową po okresie otrzymania dofinansowania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS