Otwarcie wieżowca opóźnia się. Przeszklony drapacz chmur noszący polsko-angielską nazwę Mennica Legacy Tower miał być gotowy pod koniec 2019 r. I z zewnątrz właściwie już jest gotowy. Oddanie do użytkowania opóźnia się ze względu na prace wykończeniowe wewnątrz. Ta część inwestycji podporządkowana jest życzeniom głównego najemcy – banku mBank, który wynajął niemal całą powierzchnię wieżowca. Zajmie aż 45 tys. m kw. – umowa na taki areał to rekord na polskim rynku nieruchomości.
Bank przeprowadzi się w dwóch fazach. Pierwszą część budynku zajmie jesienią 2020 r., resztę – na początku 2021 r.
Na szczęście aż tak długo czekać nie trzeba będzie na inwestycje w otoczeniu wieżowca. Już prawie gotowy jest plac, który powstał przed budynkiem, od strony ul. Prostej. Został wyłożony posadzką z ciemnoszarych płyt poprzecinanych jasnymi pasmami ułożonymi promieniście wokół wieżowca. Od strony Prostej pomiędzy tymi „promieniami” wygospodarowano sześć zieleńców, które obsadzono wysokimi na dziewięć metrów drzewami gatunku ambrowiec balsamiczny.
Plac przed wieżowcem Mennica Legacy Tower. Wytyczono tu promieniście ułożone zieleńce, na których posadzono wysokie na dziewięć metrów ambrowce balsamiczne fot. materiały inwestora
Przejść można już także prostopadłym do tego placu kanionem, który powstał między wieżowcem a jego niższym skrzydłem od strony ul. Żelaznej. Zadzierając głowę, będzie można zobaczyć nietypowo wąski jak na Warszawę skrawek nieba.Takie widoki są bardziej typowe dla Chicago, skąd pochodzi pracownia Goettsch&Partners, która zaprojektowała wieżowiec.
Prostopadły do ul. Prostej kanion pomiędzy wieżowcem Mennica Legacy Tower (po prawej) a jego niższym skrzydłem od strony ul. Żelaznej (po lewej) fot. materiały inwestora
Plac i pasaż to drugi w ostatnich latach przykład, kiedy komercyjna inwestycja poprawiła tkankę miejską. Wcześniej w tym miejscu stał socrealistyczny gmach Mennicy Polskiej. Ani placu, ani pasażu nie było. Można mieć skojarzenia z obsadzonym zielenią pasażem, który w 2018 r. wytyczył między Alejami Jerozolimskimi a Nowogrodzką inwestor biurowca Nowogrodzka Square.
Pieszy pasaż przed biurowcem Nowogrodzka Square, który spiął Aleje Jerozolimskie i Nowogrodzką. fot. UM Warszawa
Plac i kanion są już prawie gotowe, dłużej zaś poczekamy na koniec prac po drugiej stronie wieżowca. Powstaje tam przedłużenie ulicy Waliców od Pereca aż do Prostej. Ulica zostanie oddana do użytkowania dopiero wraz z całą inwestycją na jesieni 2020 r.
Wieżowiec ma nietypową elewację: jej szklane tafle nie są ułożone równo, lecz w ząbek. Na dodatek przesunięte względem siebie są też segmenty fasady ujmujące po trzy piętra. Wyglądają jak klawiatura fortepianu, po której pianista przejechał palcem.
Wieżowiec Mennica Legacy Tower fot. materiały inwestora
Oprócz biur banku w parterach biurowca znajdzie się restauracja sieci Meet & Eat oraz klub fitness Zdrofit. W niższym skrzydle biurowca od strony Żelaznej zarezerwowano miejsce na kawiarnię o nietypowym, amfiteatralnym układzie sali. Wyższe piętra wynajęła firma WeWork, operator tzw biur coworkingowych. Ludzie zaczęli tam pracować już pod koniec roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS