A A+ A++

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Robert G. Fresson, „Flaga na maszt!”, Dwie Siostry

Wnikliwa, ogromnie ciekawa i merytorycznie doskonała wizualna opowieść o flagach całego świata. Autor dokładnie i przejrzyście wyjaśnia, skąd na proporcach biorą się określone barwy, herby i symbole, a także przedstawia ewolucję zmian w poszczególnych przypadkach. Fascynująca rzecz dla małych miłośników historii i geografii. A i dorosły może się wiele dowiedzieć.

mat. pr.Okładka książki „Flaga na maszt!”

Véronique Cauchy (tekst), Laurent Simon (ilustracje), „Kropka i kreska”, Wydawnictwo Kropka

Historia „Kropki i kreski” to bardzo prosta opowieść o kształtach, której celem jest pobudzanie dziecięcej wyobraźni. Nie jest to oczywiście nic odkrywczego, ale w tym wypadku liczy się wykonanie. Tytułowi bohaterowie bawią się w układanie ze swoich ciał prostych kształtów, następnie zapraszają przyjaciół, by tworzyć coraz doskonalsze formy – a w końcu cały świat. Wciąga od pierwszej strony.

Okładka książki „Kropka i kreska”mat. pr.Okładka książki „Kropka i kreska”

Gerda Wagener (tekst), Józef Wilkoń (ilustracje), „Wilczek”, Tatarak

Wznowienie niedostępnej od kilku lat publikacji udowadnia, że uniwersalne opowieści w połączeniu z malarskimi, nastrojowymi ilustracjami Wilkonia świetnie wytrzymują próbę czasu. „Wilczek” to alegoryczna historia o odmienności, próbie akceptacji i niespełnianiu społecznych oczekiwań, co w stadnym życiu może być uciążliwe. Wilkoniowe wilki są bardzo naturalne, futrzaste, a jednocześnie zabawne.

Okładka książki „Wilczek”mat. pr.Okładka książki „Wilczek”

Marcin Przewoźniak (tekst), Kamil Pruszyński, „Grunt to pomysł”, Zielona Sowa

Jak wyglądała ewolucja ludzkiej pomysłowości? Skąd wzięła się cegła, zapałki, żarówka czy samochód? Autorzy „Grunt to pomysł” starają się o tym wszystkim opowiedzieć w syntetycznej formie, co bywa trudne, bo w przypadku niektórych wynalazków przydałoby się więcej miejsca na ilustracje, a mniej zwartych bloków tekstowych. Z drugiej strony Kamil Pruszyński wykonał tu masę imponującej, ilustratorskiej roboty, projektując diagramy, przekroje czy szczegółowe schematy poszczególnych maszyn czy pojazdów.

Okładka książki „Grunt to pomysł”mat. pr.Okładka książki „Grunt to pomysł”

Jennifer Berne (tekst), Eric Puybaret (ilustracje), „Podwodny świat. Opowieść o Jacques′u Cousteau”, Tekturka

Na koniec również historia wynalazku, a raczej wynalazcy. Mowa o człowieku, który opracował akwalung i całe życie poświęcił na badanie mórz, starając się uświadomić ludziom, że podwodne życie i woda w ogóle mają ogromny wpływ na naszą planetę. W czasach zmian klimatycznych i wszechobecnej suszy to, co miał do powiedzenia, jest dziś szczególne istotne. Bardzo ciekawa, obrazkowa biografia.

Okładka książki „Podwodny świat”mat. pr.Okładka książki „Podwodny świat”
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSasin: nikt nie może oczekiwać, że Poczta Polska w ciągu jednego dnia przygotuje się do wyborów
Następny artykułURZĄD MIEJSKI WSTRZYMUJE SIĘ Z WYDANIEM POCZCIE POLSKIEJ SPISU WYBORCÓW