A A+ A++

Jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju? Ile osób jest zakażonych, ile udało się wyleczyć, a ile niestety przegrało walkę z koronawirusem? Na RMF24.pl na bieżąco aktualizujemy mapę zakażeń.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE ZNAJDZIECIE W NASZEJ RELACJI NA ŻYWO.

W poniedziałek, 27 kwietnia, rano resort zdrowia poinformował, że w szpitalach przebywa 2759 chorych na COVID-19, a ponad 78 tys. osób objętych jest kwarantanną.

Z koronawirusa wyleczonych dotąd w naszym kraju zostało 2466 osób.

Potwierdzono 11 761 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 539 pacjentów zmarło.

  • dolnośląskie: 1369 zakażonych,     41 zgonów
  • kujawsko-pomorskie: 483 zakażonych,     26 zgonów
  • lubelskie:   353 zakażonych,    12 zgonów
  • lubuskie:    87 zakażonych,    brak ofiar śmiertelnych
  • łódzkie:   855 zakażonych,    21 zgonów
  • małopolskie:   833 zakażonych,    27 zgonów
  • mazowieckie:   2348 zakażonych ,   173  zgony
  • opolskie:    370 zakażonych,    24 zgony
  • podkarpackie:    313 zakażonych,    17 zgonów
  • podlaskie:    365 zakażonych,    4 zgony
  • pomorskie:    351 zakażonych,    3 zgony
  • śląskie:   1918 zakażonych,    97 zgony
  • świętokrzyskie:   261 zakażonych,    7 zgonów
  • warmińsko-mazurskie:    146 zakażonych,    1 zgon
  • wielkopolskie:    1341 zakażonych,    77 zgonów
  • zachodniopomorskie:    368 zakażonych,    9 zgonów

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O WALCE Z KORONAWIRUSEM W POLSCE ZNAJDZIECIE W NASZYM RAPORCIE SPECJALNYM 

Więcej zachorowań na COVID-19 wśród kobiet

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w mijającym tygodniu dane dotyczące zapadalności na COVID-19 (choroby wywołanej zakażeniem koronawirusem). Wynika z nich, że na 100 tys. osób najwyższa zapadalność występuje w woj. mazowieckim – 30,7. Najniższe wskaźniki odnotowywane są w woj. pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Średnia dla całego kraju wynosi 17,4.

Ze statystyk wynika, że z powodu koronawirusa w Polsce częściej umierają mężczyźni (57,9 proc. przypadków) niż kobiety (42,1 proc.). Z kolei na COVID-19 częściej chorują kobiety (55,2 proc.) niż mężczyźni (44,8 proc.).

Z danych opublikowanych przez GIS wynika, że średnia wieku osoby zmarłej z powodu COVID-19 w Polsce wynosi 72,9. Najmłodsza zmarła osoba miała 32 lata, najstarsza 98.

Tempo przyrostu zakażonych koronawirusem w Polsce

Zobacz, w jakim tempie przybywa nowych (potwierdzonych) przypadków koronawirusa w Polsce:

Ile testów na koronawirusa wykonujemy w Polsce?

Eksperci są zgodni – w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa szczególnie istotna jest jego diagnostyka. Liczba przeprowadzonych testów znacząco wpływa nie tylko na wykrywalność, ale również pozwala skutecznie izolować zakażonych i ograniczyć liczbę nowych zachorowań. Obecnie w diagnostyce koronawirusa wykorzystywane są testy antygenowe, molekularne i serologiczne. 

Przeczytaj: Rodzaje testów na koronawirusa. Jak działają, czym się różnią?

Obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych

Od czwartku 16 kwietnia w Polsce obowiązuje zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Noszenie maseczek nie zwalnia nas z obowiązku zachowania co najmniej 2 metrów odległości pomiędzy ludźmi w przestrzeni publicznej. 

Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy również zakładów pracy, kościołów, a także samochodów prywatnych – jeżeli podróżują nim niemieszkające ze sobą osoby.

Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione zostały między innymi dzieci do 4. roku życia i osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust oraz nosa. Dokładne wytyczne dotyczące obowiązkowego noszenia maseczek znajdziesz w naszym tekście.

Sprawdź do kiedy będzie trzeba nosić maseczki? 

Stan epidemii

20 marca został w Polsce wprowadzony stan epidemii. Wtedy też kary za złamanie kwarantanny wzrosły z 5 do aż 30 tys. zł. Przywrócono też pełne kontrole na granicach, a każda osoba powracająca do Polski musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.

9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu obwiązujących dotychczas obostrzeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Do 26 kwietnia pozostaną zamknięte szkoły, również do tego dnia przedłużone zostało zawieszenie ruchu lotniczego. Granice państwa pozostaną zamknięte do 3 maja.

Zobacz również:

Plan zdejmowania obostrzeń

16 kwietnia rząd przedstawił czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji.  Od 20 kwietnia zostały otwarte lasy. Więcej osób może też wejść do sklepów i kościołówO pozostałych kwestiach szerzej piszemy tutaj>>>

Wprowadzanie kolejnych kroków będzie uzależnione od analizy przyrostu zachorowań na Covid-19, wydajności służby zdrowia i realizacji wytycznych sanitarnych przez odpowiedzialne podmioty.

Odmrażanie gospodarki

Rząd ogłosił plan łagodzenia restrykcji. Jakie będą jego kolejne etapy?

Koronawirus na świecie. Ponad 3 miliony potwierdzonych przypadków

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19

Koronawirus SARS-Cov-2 to wirus należący do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Koronawirusy występują u zwierząt i powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego, wątroby, układu nerwowego), wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy te często mutują i mają dużą zdolność do zakażania nowych gatunków. 

Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi są wirusami, które wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Możliwe, że oprócz zakażenia układu oddechowego u dzieci do 12. miesiąca życia mogą wywoływać biegunkę. 

Do 2019 roku poznano 6 wirusów powodujących zakażenia u ludzi. Cztery z nich (229E, OC43, NL63, HKU1) są przyczyną przeziębienia o łagodnym przebiegu. Dwa pozostałe (wirusy SARS i MERS) mogą prowadzić do zagrażającej życiu ostrej niewydolności oddechowej.

SARS-Cov-2 jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego, która rozpoczęła się w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.

Jak przenosi się koronawirus?

Uważa się, że do większości zakażeń u ludzi dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha, podobnie jak przenosi się np. wirus grypy. Wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus (czyli np. ślina osoby chorej), a następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu.

Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. 

Najważniejsze informacje na temat pandemii koronawirusa znajdziecie w raporcie specjalnym: 

PANDEMIA KORONAWIRUSA

Opracowanie:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPGE Toruń zdalnie zarządza siecią ciepłowniczą
Następny artykułSytuacja epidemiologiczna w powiecie kłodzkim. Poniedziałek, 27 kwietnia